Yurt Dışı Borsalarda Nasıl İşlem Yapılır?

1
649
blank

 

Dünyanın büyük bir köy haline geldiği günümüzde, yurt dışı borsalarda işlem yapmak ve yatırımları değerlendirmek mümkündür. İnternet aracılığıyla anlaşmalı bankaların kurdukları bağlantılardan yararlanılabileceği gibi, aracı kurumlar vasıtasıyla da işlemler gerçekleştirilmektedir. İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla yatırım piyasaları da hareketlenmiş durumdadır. İnternet sayesinde yatırım araçlarının çeşitliliği artmış, dünya borsalarında işlem imkanı doğmuştur.

Yurt dışı borsalarında işlem yapmak için bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmaktadır. Aracı kurumla anlaşma sağlandıktan sonra internet üzerinden işlemler yürütülmektedir. İşlem yapılırken dikkat edilmesi gereken husus, uyum içinde çalışılacak bir aracı kurum ile anlaşma sağlamaktır. Aracı kurumun bankalar gibi yasal olmasına da özen gösterilmelidir. Aracı kurumdan sonra halledilmesi gereken, bir dolar hesabına sahip olmaktır. Bu adımlardan sonra küçük ölçekli yatırımcılar bile yurt dışı borsalarında yatırım yapabilmektedir.

Borsa İşlemlerinde Emir Vermenin Önemi 

Borsa kapsamında alım – satım gibi işlemlerin yapılabilmesi için emir vermek gerekmektedir. Emirler önce aracı kuruma iletilir. Sonrasında aracı kurum kişinin emrini onun yerine borsaya ileterek işlemi tamamlar. Bu sayede yapılmak istenen işlem ve yapılan değişiklikler hesaba işlenmiş olur. Verilen emrin getirisine göre borsada kazanç yahut kayıp yaşanır.

Borsaya verilecek emir doğrudan kişi tarafından yapılmaz. Uygulanacak emir, önce banka veya aracı kuruma gider, buna da müşteri emri ismi verilir. Verilen emrin aracı kurum tarafından gerçekleştirilmesine ise borsa emri denir. Emirlerin farklı özellikleri ve çeşitleri bulunmaktadır.

İnternet Üzerinden Borsa İşlemleri Yapmanın Avantajları

İnternetin borsa işlemlerindeki bir faydası da işlemlere kazandırdığı hızdır. Sorunsuz ve hızlı şekilde gerçekleştirilen işlemler, yatırımcıların zamandan kazanmasını da sağlamaktadır. İnternet üzerinden piyasa takibi, hisse senedi yatırımları yapılabilmektedir. Borsadaki dalgalanmalar, sektörü etkileyen faktörler anlık olarak gözlenebilir. Bu da yatırımlardaki riski en aza indirirken gelen fırsatların daha iyi değerlendirilmesini sağlar.

Eskiden yurt dışı borsa işlemleri için, daha çetrefilli yollar ve uğraşlar gerekirken günümüzde işlemler, internet bankacılığı mantığıyla, ilgili kurumun sitesindeki yatırım kısmından kolaylıkla yapılmaktadır. Banka ya da aracı kurumlarda hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra, belirlenen şifre ile hesaba giriş yaparak işlem yapılmaya başlanmaktadır. Yurt dışı borsa saatlerini göz önünde alarak işlemler yapılır. Yurt dışı borsalarında yapılacak işlemlerin takibinin doğru ve aksatılmadan yapılması önemlidir.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here