Yuan Alınır Mı?

0
1025
Yuan Alınır Mı?

Yuan Alınır Mı? Herhangi bir büyük ekonomi için, büyümesinin büyük bir kısmı uluslararası ticaretten gelir. ABD internet şirketleri büyük Asya tüketici pazarlarından önemli gelirler elde ederken, Asya ekonomileri ürünlerini ve hizmetlerini batıya ihraç ederek büyüyor. Uluslararası ticaret söz konusu olduğunda, iki ülke arasındaki her ticaret aynı zamanda bir döviz ticareti de içereceğinden döviz kuru kritik öneme sahiptir.

Dolayısıyla, küresel ticaretin artmasıyla birlikte, dünya genelindeki döviz işlemleri de katlanarak büyüyor. Her gün milyarlarca dolar değerinde işlem gerçekleşirken, para biriminin nispi değeri talep ve arz tarafından belirlenir.

Bununla birlikte, büyük küresel ekonomiler arasında dikkate değer bir istisna vardır – Çin. Çin, döviz piyasasında para biriminin nispi değerini arz ve talebe bırakmıyor. Aslında, para biriminin yerel versiyonu olan CNY, FX piyasalarında işlem görmez.

Yuan Alınır Mı?

Yaklaşık on yıl önce yuan yalnızca Çinli yatırımcılara açıktı ve yabancı yatırımcılar para biriminde işlem yapamazlardı. Yuan’ın 1948’de yaklaşık 60 yıl boyunca yaratılmasından bu yana, para birimi küresel piyasalardan neredeyse tamamen izole edildi. Bu nedenle, Çinli kuruluşlarla işlemlerin yapılma şekli oldukça karmaşıktı. İşlemlerin USD cinsinden yapılması gerekiyordu ve CNY ile USD arasındaki döviz kuru Çin tarafından kontrol ediliyordu ve yalnızca belirli işlemlere izin veriliyordu.

Ancak 2000’li yıllarda işler değişmeye başladı. Çin, küresel meselelerde giderek daha fazla hakimiyet kurmaya çalışıyordu. İzole bir para birimine sahip olmak, bu cephede onu büyük bir dezavantaja sokar. 2008 küresel mali krizi dünya çapındaki piyasalarda büyük bir kargaşaya yol açmış olsa da, belirli ekonomik yönlerden kendi kendini tecrit etmesi nedeniyle Çin nispeten daha iyi durumdaydı.

Çin hükümeti bunu, para birimini uluslararası yatırımcılara açmak için uygun bir an olarak gördü. Para birimini dış yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirmek için bazı kademeli adımlar attı. Bu adımlardan biri, para biriminin özellikle dış yatırımcılara sunulması amaçlanan bir versiyonunu oluşturmaktı. Bu para birimi, CNH sembolü ile offshore Yuan olarak etiketlendi.

Kara yuanının sembolü, Çin yuanını temsil etmesi gereken CNY’dir. ‘Karada’ terimi, bu para biriminin anakara Çin’de alınıp satıldığını etkin bir şekilde gösterir. Benzer şekilde, ‘offshore’ terimi, para biriminin anakara Çin kıyılarında alınıp satıldığını gösterir.

CNY Sabitleme Mekanizması

Çin, ekonomik büyümesi için büyük ölçüde ihracata bağımlıdır. Üretim gücü, son derece rekabetçi fiyatlarla giysilerden akıllı telefonlara ve ağır endüstriyel ekipmanlara kadar çeşitli ürünler üretiyor.

Ancak, CNY güçlenirse; bu ürünlerin uluslararası pazarlarda maliyeti artacak ve bu da onları daha az çekici hale getirecektir. Bu da ekonomiye ciddi zarar verebilmektedir. Bu nedenle Çin, ihracatı artırmak için onlarca yıldır kasten para birimini zayıflattı. Bunu yapmak için yuan’ı sıkı bir tasma üzerinde tuttu.

Yuan’ın Önemi?

CNY, Çin hükümetinin kontrolü altındadır. Bu, Çin’in uygun gördüğü oranda CNY’ye değer vermeye karar verebileceği anlamına geliyor. Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası (PBoC); her işlem gününde Pekin Saati ile 9.15’te para birimi için bir referans oranı yayınlıyor. Yuan’ın bu referans oranının her iki yönünde sadece %2 sapma yapmasına izin verilmektedir.

Dolayısıyla, örneğin, yarın sabah, PBoC referans oranını 6.50’ye ayarlarsa, CNY ya yukarı yönde 6.63’e ya da aşağı yönde 6.37’ye hareket edebilmektedir, ancak bunun ötesine geçemez. Yuan bu iki uçtan birine yaklaşmaya başlarsa; PBoC, yuan’ı referans oranına geri getirmek için alıp satmak için piyasalara müdahale eder.

Bu aynı zamanda offshore yuan CNH’ye de yansıyor; çünkü her iki para birimi de temelde aynı. Arbitraj masaları, CNY’den çok daha fazla yükselirse CNH’yi kısaltır ve bunun tersi de geçerlidir. Sapmanın bazı temel nedenleri varsa, CNH hareketi çok keskin olabilmektedir. Bu nedenle arbitrajcılar onu söndürmeyebilmektedir.

Bu gibi durumlarda, PBoC doğrudan döviz piyasalarına müdahale eder. IMF’ye göre Çin, dünyanın açık ara en büyüğü olan 3.4 trilyon dolarlık döviz rezervine sahip! Bu nedenle, CNH’yi her iki yönde de hareket ettirmek için yeterli ateş gücüne sahiptir. Zaman zaman, PBoC, devlete ait bankalardan denizaşırı piyasaya girmelerini ve yuan için dolar takas etmelerini ister, böylece para birimini dolaylı olarak etkiler.

Çin Yuanı

Yukarıdaki tabloya dikkatlice bakarsanız, USDCNH ve USDCNY grafiği arasında dikkate değer bir fark göreceksiniz. USDCNH, şamdan grafiklerle temsil edilirken, USDCNY, CNH’nin serbestçe ticareti yapılırken CNY’nin sıkı bir şekilde kontrol edildiği gerçeğini yansıtan bir çizgi grafikle basitçe gösterilmektedir.

Çin’in Uluslararasılaşma Çabaları

ABD doları rezerv durumu, ABD’ye, para birimi üzerinde önemli bir etkisi olmaksızın neredeyse sınırsız borç verme gibi ender bir lüksü sağlıyor. Çin de yuana küresel bağımlılığı artırmaya ve onu rezerv para birimi haline getirmeye çalışıyor.

Aslında, 2016 yılında yuan, IMF’nin rezerv para sepetine dahil edildi. Sepetteki diğer para birimleri USD, EUR, GBP ve JPY’yi içerir, bu da yuan’a büyük bir statü artışı verildiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, Çin hala para birimi üzerindeki bazı sermaye kısıtlamalarını kaldırmayı reddediyor. Bu kısıtlamaların kaldırılması yuan’ın uluslararasılaşmasının anahtarı olsa da Çin, bu sermaye kontrollerinin yokluğunda anakara Çin’den batı ülkelerine büyük bir fon çıkışı olabileceğinden korkuyor.

Ancak Çin, yuanın etkisini artırmak için başka çabalar göstermeye devam ediyor. Örneğin, dim sum tahvil piyasasını yarattı. Dim sum tahvilleri yuan cinsinden tahvillerdir, ancak anakara Çin dışında verilirler. Ayrıca uluslararası piyasalarda işlem görmelerine izin verilmektedir. Bu, dolaylı yollarla bile yuanın serbest ticaretine etkin bir şekilde izin verir.

Sonuç Olarak Yuan Alınır Mı? Dünyada gelişen ülkelerin başında olan Çin; üretim ve döviz girdisi ile ciddi bir ekonomi haline dönüşmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here