USD/JPY Paritesi Hangi Faktörlerden Ne Yönde Etkilenir?

0
1410
USD/JPY Paritesi

Amerikan dolarının Japon para birimi Yen karşısında borsadaki parite değerini belirten USD/JPY paritesi, finans piyasalarındaki işlem hacmi en yüksek borsa enstrümanları arasında yer almaktadır. Risk seviyesi tahmin edilebilen bir parite olarak işlem gören USD/JPY paritesi, birçok kritere  ve belirli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat en bilinen değişken parite metodu, kurdaki anlık dalgalanmalar ve ekonomik atılımlar ve değişen ekonomik politikalar olarak tanımlanabilir. Paritenin Amerikan doları ile doğru orantılı hareket etmesi nedeniyle borsadaki hâkimiyet genel yapı itibariyle dolar üzerinden hareket etmekte, bu nedenle döviz işlemlerinde dolar pariteleri öne çıkmaktadır. USD/JPY paritesinde yapılacak yatırımlar genelde dolardaki anlık dalgalanmalara göre yapılır.

USD/JPY paritesi hangi faktörlerden ne yönde etkilenir?

Anlık kur değişimleri; Döviz piyasasındaki anlık parite dalgalanmaları, olumlu ya da olumsuz anlamda yatırımcıları etkileyen en önemli faktördür. Oluşan dalgalanmaların temelinde borsadaki ani değişimler yatarken, çoğu zaman bu dalgalanmalar ülke ekonomilerindeki çeşitli politikalara ve silah sanayine dayanmaktadır.

Parite; Amerikan doları parite ile doğru orantılı hareket ederken, Japon yeni ters orantılı hareket etmektedir. Bu da anlık dalgalanmalarda çözümlenmesi güç tabloların ortaya çıkmasına öncülük eder. Bu gibi durumlarda soğukkanlı hareket ederken uzman yatırımcıların hamlelerini mercek altında tutmakta yarar var.

Uluslar arası ilişkiler; Özellikle Amerikan hükümetinin global dünyada politika belirleyici bir kimliğe ve güce sahip olması, diğer ülkeler üzerindeki etkisi, borsa gibi güçlü alanların bile önemli ölçüde etkilenmesine yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda anlık takip mekanizmaları, oluşabilecek parite değişkenlerini takip etmeniz yarar sağlar.

Döviz ve ekonomik kriz; Borsadaki kritik dalgalanmaların en önemli faktörlerinden biri de ekonomik ve politik krizlerdir. Ülkeler arasındaki ekonomik ve politik gerginlikler, borsada önemli ölçüde krizlere yol açar. USD/JPY paritesi, iki güçlü ülkenin coğrafik konum itibariyle uluslar arası ilişkilerinin güçlü olmasından kaynaklı birçok alanda faaliyet göstermesine olanak sağlamaktadır. Bu da Amerika ve Japonya hükümetinde olası bir ekonomik ya da politik krizin borsayı ve USD/JPY paritesini doğrudan etkilemesine neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here