Swift Nedir? Swift Kodları ve Swift Ücretleri

0
591
blank

 

Daha çok yurt dışı ya da yurt içi banka hesapları arasında döviz olarak para gönderme durumunda ortaya çıkan Swift Kodu, SocietyforWorldwideInterbank Financial Telecommunication teriminin kısaltılmış halidir. Bu noktada her bankanın kendisine özel bir Swift kodu bulunmaktadır. Bankalara hesaplar arası döviz cinsinden para gönderme de bu kodlar aracılığı gerçekleşmekte olup aynı zamanda para almak için de bu kodlar gerekmektedir. Bu kod 11 haneden oluşmakla birlikte tamamen büyük harflerden meydana gelmektedir. Bu 11 hanenin ilk 4 kodu bankalara özel tahsis edilen spesifik kodlardan meydana gelmektedir.

İlk 4 hane sonrasındaki 2 hane ülkelerin kodunu temsil etmekte, sonraki 2 ya da 4 hane de ülkelerin yerel hane kodlarını ifade etmektedir. En son 3 hane ise bankanın şube kodunu tanımlamaktadır. Bu kodlar toplamının 11 haneyi tamamlaması gerekmektedir. Eğer tamamlamıyorsa sonuna X harfi eklenir. Örnek verilmesi gerekirse 11 haneli bir swift kodu AAAABBCCDDD şeklinde bir yapıya sahiptir. Türkiye’deki bazı bankalara ait swift kodları ise şu şekildedir. Türkiye FinansAFKBTRIS,Ziraat BankasıTCZBTR2A ve Türkiye İş BankasıISBKTRIS şeklindedir.

Swift Ücretleri Ne Kadardır?

Mali bir işlem olarak swift işlemleri de bankalar aracılığı ile gerçekleştirildiğinden ücrete tabidir. Bu ücretler bankalara göre değişmekte olup yurt içi ya da yurt dışı işlem yapılmasına bağlı olarak da değişmektedir. Türkiye’de 30 TL ile başlayan swift işlemleri yurt dışında ise 10 ile 30 dolar arasında bir tutarda yer almaktadır. Fakat bankalara göre bu tutarlar 30 ile 60 dolar arasına da çıkabilmektedir. Ayrıca sadece para gönderirken bu işlem ücreti alınmamakta olup swift yöntemi ile para alımında da işlem ücreti tahsil edilmektedir.

Swift yöntemi ile para alımında da işlem ücreti bankalara ve işlem hacmine göre değişiklik göstermekle birlikte Türkiye’de bu rakam 18 TL ile başlamakta olup 60 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda yurt dışı bankalarına yapılan işlemlerde de alıcılar belirli bir işlem ücreti ödemekte olup 10 dolar ile 60 dolar arasında bir alım ücreti ödenmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here