SWIFT Kodu Nedir? Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

0
532
SWIFT Kodu

SWIFT kelimesinin açılımı “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” şeklinde olmaktadır. Türk dilinde ise “Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği” anlamına gelmektedir. Her bir banka firması kullanıcıların hesapları için farklı bir kod kullanmaktadır. Döviz alım ve gönderim işlemleri için bu kodu kullanmak gereklidir. Bu kod SWIFT kodu olarak adlandırılmaktadır.

SWIFT kod bankaların döviz hesaplarına transfer işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan uluslararası kod olarak tanımlanmaktadır. Bu kod 11 haneden ve büyük harflerden oluşmaktadır. Kod açılımındaki ilk 4 rakam ise banka kodunu ifade etmektedir. Devam eden sonraki iki hane ise ülke kodu anlamına gelmektedir. Sonraki 2 veya 4 hane yerel kod olmaktadır, bu hane sayı bazı ülkelerde 3 olarak belirlenmiştir. Son 3 hane ise şube kodu olarak tanımlanmaktadır. Eğer yazılan kod birleşimi toplamda 11 hane değilse, kodun sonuna “X” harfi eklenerek tamamlama yapılmalıdır. 11 hane tamamlandıktan sonra kod hazır hale gelmektedir.

SWIFT Kod ile Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Döviz transferi işlemi yapabilmek için bir döviz ve TL hesabına sahip olmak gereklidir. TL ya da döviz hesabına sahip olduktan sonra SWIFT kodu bankanızı arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca SWIFT kod ile beraber bankanın yer aldığı ülke hakkında bilgi, bankanın isminin ilk harfi, bankanın bulunduğu ülkenin ilk üç harfi ya da şubenin yer aldığı şehrin ilk üç harfi ile birlikte döviz transfer işlemi gerçekleştirilebilir.

Eğer döviz transferi işlemini internet bankacılığı kullanarak gerçekleştiriyorsanız, bilgi ekranına geldiğini zaman kriterlere uygun olan ve SWIFT sistemini kullanan banka şubeleri ile beraber şube numaralarını da göreceksiniz. Bu işlem sırasında döviz transferi gerçekleştirmek istediğiniz bankanı görmezseniz transfer yapmak istediğiniz bankanın şubesine gitmeniz gereklidir.

SWIFT işleminin giriş saati 17:00`dan önce ise transfer ilk iş günü içerisinde gerçekleşecektir. 17:00`dan sonra yapılan transfer işlemleri ise üç iş günü içerisinde yapılmaktadır. Fakat bazı bankalar hızlı şekilde SWIFT işlemi sunabilmek için Dolar, Euro ve İngiliz Sterlini gibi dövizlerin transferlerini 13:45`den önce ek ödeme ile aynı gün içerisinde yapabilmektedir.

 

twitter beğeni satın al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here