SPREAD NEDİR?

0
702
blank
Spread, finansal varlıkların menkul kıymetlerin alış ve satış fiyatı arasındaki fark için kullanılan bir terimdir.

 

Spread, finansal varlıkların menkul kıymetlerin alış ve satış fiyatı arasındaki fark için kullanılan bir terimdir. Endeks, hisse senedi, cfd, opsiyon, emtia ve futures kontratları gibi varlıkların da alış ve satış fiyatı arasındaki farklılıkları temsil eder. Spread’in temeli paritelerin alış ve satış fiyatları arasındaki farka dayanmaktadır. Kısaca spread bir ürünün borsada alış ve satış fiyatı arasındaki farktır. Bu fark oldukça minik bir farktır. Spread en yaygın olarak pip(price of interest) ile gösterilir. Bu nedenle de spread’in temelde ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını iyice anlamanız gerekmektedir. Pip, marketteki ürünün alım ve satım fiyatları arasındaki en küçük farkın miktar fiyatıdır.Bu fark büyük olmasa bile son derece önemlidir. Forex piyasasında işlemi yapılan tüm yatırım araçları için de fiyat değişimleri pip üzerinden gösterilebilir. Markette ürün fiyatları her zaman küsüratlı olarak işlem görür. Pip dediğimiz şey ise bu küsüratın en sonundaki rakamdır. Bu nedenle spread miktarı her zaman en düşük tutulmaya gayret edilmeli ve bu konuya büyük bir özen gösterilmelidir.

Kar Elde Etmek İçin Spread Yönelimi Ne Olmalıdır?

Ürün alımı yaparken spread oranına dikkat edilmeli ve spread oranı en düşük ürünlerini satın almaya özen göstermelisiniz

Ürününüz gelir vermeye başladığı zaman satışınızı yapmadan önce ürünü satın aldığınızda vermiş olduğunuz spread miktarı ücretinin geçmesini bekleyin.

Piyasalardan en az etkiyi görmek için sabit miktarlı spreadleri tercih etmeye özen gösterin.

Volatilite oranlarına dikkat edin.

Spread Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı spread çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok kullanılan sabit spreaddir. Sabit spreadin bu kadar çok kullanılmasının sebebi ise marketteki değişimlerden etkilenmemesi ve oranının her zaman belli bir aralıkta sabit kalmasıdır. Diğer spread çeşidi ise dinamakspreaddir. Dinamak spread, piyasalardan oldukça çok etkilenir. Piyasa durumlarına bağlı olarak oranı artabilir veya azalabilir. Bu da sizi büyük bir riske sokacaktır. Spread market duruma göre değişim gösteren bir özelliğe sahiptir. Ayrıca spread oranı üründen ürüne de farklılık gösterebilir. Her ürünün spread oranı aynı olmadığı gibi nadiren aynı oranlara da rastlanılabilir.

 

Bunlardan ilki ve en çok kullanılan sabit spreaddir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here