Sabit Döviz Kuru Nedir ve Hangi Durumlarda Kur Sabitlenir ?

0
1042
sabit döviz kuru

Döviz kuru uygulamalarından biridir. Yerli paranın dış piyasalara karşı değerinin belirli bir kurla sabitlenmesidir. Bu işlem yabancı paralara karşı yapılmaktadır ve yabancı paralara karşı eşitlenmektedir. Sabit döviz kuru döviz alım ve satım işlemlerini yapan kişileri, ithalat ve ihracat yapan işletmeleri ilgilenmektedir. Ekonomideki problemlerden dolayı oluşabilecek iniş ve çıkışlardan korunmak amacıyla geliştirilmiştir.

Merkez Bankası tarafından bir kur belirlenmektedir. Yerli para bu kura göre yabancı paralara karşı eşitlenmektedir. Bu kur, Merkez Bankası değişmeyene kadar aynı kalmaktadır. Sabit döviz kuru, dış ticarete olumlu olarak yansımaktadır. Aynı zamanda enflasyondaki belirsizlikleri ortadan kaldırmaktadır.

Gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerin birçoğu, sabit döviz kuru sistemini 1970 yılından bu yana kullanmaktadır. Merkez Bankası tarafından yerel paranın değeri sabitlendiği için paranın konumu piyasadaki arz ve talepleri yansıtmamaktadır. Sabit döviz kuru, Merkez Bankasının rezerv gücü ile doğru orantılıdır. Banka güçlü rezervlere sahip olduğu durumlarda, bu işlem daha etkili bir şekilde yapılmaktadır.

Hangi Durumlarda Kur Sabitlenir ? Sabit Döviz Kuru Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Temel sorunlardan kaynaklı ise kur sabitlenmektedir. Spekülasyonlar çok olduğu, döviz kurlarının aşırı bir şekilde oynadığı, makro dengeler bozulmaya başlandığında bu yöntem uygulanmaktadır. Ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu noktada sabitlenen kur, doğru bir tercihtir.

Döviz kurları sabitlendiği için ekonomik birimler uzun vadede fiyatlama, planlama ve yatırım yapma fırsatı bulabilmektedir. Bu da ülkenin kalkınması için olumlu bir durum olacak ve ticaret hacminin genişlemesini sağlayacaktır. Sabit kur politikası, geleceğe doğru fiyat ve ücretlerin beklenen kur artış oranına bağlı olarak enflasyonun düşmesine yardımcı olabilmektedir.

Para politikasına sınır koyması en büyük dezavantajdır. Sermaye girişleri olursa enflasyon üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Sermaye çıkışı işlemlerinde rezerv azalmasına neden olmaktadır.

Sabit kur süresi boyunca yüksek enflasyon oluşabilme riskine dikkat edilmesi gerekmektedir. Para biriminin kullanıldığı ülkelere göre yüksek enflasyon yaşanması durumunda, ülkenin yerel parasının sabitlenen kurun altına inmesine sebep olacaktır. Bu da direkt olarak ekonomik krize yol açacaktır.

Sabit kur üzerinden yatırım yapacak yatırımcıların bu tarz durumlara karşı tedbirli olmaları gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here