Reel ve Nominal Döviz Kuru Nedir?

0
962
reel ve nominal döviz kuru

Reel ve Nominal Döviz Kuru birbiriyle bağlantılı kavramlardır. Nominal döviz kuru en genel anlamı ile yerli paranın yabancı para birimi karşısındaki değerini gösteren döviz kurudur. Alış ve satış olarak iki şekilde uygulanan bu kurda, alımlarda efektif alım, satışlarda efektif satış terimleri kullanılmaktadır. Reel kur ise, nominal kura enflasyon eklenmesi ile oluşur. Reel kur yerli para biriminin döviz karşısındaki alım gücü olarak da tanımlanabilir. Reel döviz kuru ülkelerin rekabet ölçümü için kullanılmaktadır. Bunun yanında ülkelerin asgari geçim miktarının belirlenmesi için de reel döviz kuru kullanılmaktadır.

Döviz kuru farklı sistemlerden oluşmaktadır. Çeşitli döviz kuru sistemleri farklı koşullara bağlı olarak belirlenir ve farklı durumlar için kullanılmaktadır. Sabit döviz kuru sistemi, esnek döviz kuru sistemi ve döviz kurunda karma sistem olarak üç farklı sistem bulunur. Her ülkede farklı olarak bu sistemler uygulanmaktadır. Belirli formüller uygulanarak bu kurlar belirlenir ve ülkelerin ekonomik alanlarında kullanılmak üzere yıllık ya da 6 aylık gibi dönemsel olarak belirlenmektedir.

Döviz Kuru Sistemleri Nelerdir?

Sabit döviz kuru sistemi olarak bilinen sistemde yetkili kurumlar tarafından belirlenen kur değişmez. Sabit olarak tüm ekonomi alanlarında bu kur üzerinden işlem görülür. Avantajları ve dezavantajları bulunur. Dezavantajı dış borçlanma durumunda ortaya çıkan bilançolarda dengesizlikler oluşmasıdır. Avantajı ise spekülasyonların önüne geçilmesi ve geleceği öngörme şansı tanımasıdır.

Esnek döviz kuru olarak tanımlanan sistemde döviz kuru günlük olarak belirlenir. Arz ve talepler doğrultusunda belirlenen kur esnek, dalgalı olarak da adlandırılır. Spekülasyonların oluşmasının önlenmesi açısından dezavantaj sağlar. Ayrıca gelecek dönem ekonomik durumu öngörmek de zorlaşmaktadır.

Reel ve Nominal döviz kurunda, karma sistem olarak belirlenen sistemde hem esnek hem de sabit döviz kuru bir arada kullanılır. Bu sistemde yetkili merciler esnek kura müdahalede bulunabilirler. Böylece sabit kura da esneklik kazandırılabilir. Bu yöntem ile spekülasyonlar önlenebilir. Üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yönetimli dalgalanma
  • Sürünen pariteler sistemi
  • Bant sistemi olarak adlandırılır.

Bu sistemler ile hem esnek kurun dezavantajları ortadan kaldırılmış olur hem de esnek döviz kurunun dezavantajları engellenir. Bu sistem ile iki yöntemin de avantajları alınır ve daha faydalı bir sistem oluşturulur.

youtube izlenme satın al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here