Paladyum Nedir ve Fiyatları Neye Göre Değişir?

0
653
blank
paladyum nedir

 

Yatırım unsurları arasında yer alan Paladyum, diğer yatırım araçları gibi üzerinde yatırım yapılan değerli bir madendir. Beyaz altının önemli bileşenlerinden biri olan paladyum, hidrojeni bünyesinde depolamaktadır. 1803 yılında Willeam Hyde Wollaston tarafından bulunan ve günümüze kadar yatırım yapılan bir unsur olarak kullanılan, özellikle takı ve mücevher sektörünün gelişmesi ile birlikte talebin arttığı bir yatırım aracı madendir. Fakat kullanım alanı günümüzde teknoloji ve diğer sektörlerin gelişimine bağlı olarak genişleme göstermiştir. Bu noktada otomotiv sektörü başta olmak üzere diş hekimliği gibi farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Dünya genelinde sınırlı ülke sınırları içerisinde çıkartılmasından dolayı da fiyatı başta borsada işlemlere konu olmakla birlikte artış eğilimindedir. Bu madeni çıkaran ve satışını gerçekleştiren ülkeler arasında Rusya, Brezilya ve Kanada temel üreticileri olarak yer alır. Fakat en büyük üretici yüzde 40 oranla Rusya’dır. Bu sebeple de paladyumun fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biri Rusya’nın ekonomik durumudur.

Paladyum Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bahsedildiği üzere dünya üzerinden sınırlı ülke sınırları içerisinde çıkartılan paladyumun fiyatı borsadaki işlemlere de konu olmaktadır. Altının yanı sıra beyaz altın olarak alınıp satılan bu değerli madenin fiyatını ise birtakım unsurlar etkilemektedir. Bu unsurları ise şu şekilde açıklamak mümkündür.

  • Paladyumun esas üreticisi ülke konumundaki ülkelerde meydana gelen siyasi ve politik unsurlar değerli madenin fiyatını etkileyebilmektedir.
  • Ulusal ya da uluslararası ekonomik kriz durumları başta diğer yatırım araçları da olmak üzere paladyumun fiyatını etkilemektedir.
  • Bunun yanı sıra bu madenin ikamesi olan diğer madenlerin fiyatlarındaki artış ya da azalış da paladyumun değerini etkilemektedir.

Hem borsada hem de Forex piyasasında yatırım aracı olarak kullanılan paladyum, çift yönlü işlemlere yani alım ve satıma konu olabilmektedir. Altın, petrol ya da gümüş gibi piyasada işlem yapılabilen bu değerli madenin fiyatlarında artış beklentisi varsa bu durumda alış pozisyonu, fiyatında muhtemel bir azalış bekleniyorsa bu durumda da satış pozisyonu verilerek yatırımdan kar elde etmek mümkündür. Fiyatlardaki bu artış ve azalış durumlarına etki eden faktörler incelenerek yatırım yapılmaktadır.

paladyum fiyatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here