Kapalı Çarşı Döviz Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

1
1002
kapalı çarşı döviz

Kapalı çarşı 1461 senesinde kurulan ilk kapalı alışveriş merkezidir. 19 yüzyıldan günümüze kadar hizmet veren kapalı çarşı döviz alım-satım işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Osmanlı zamanlarından günümüze adar gelip çıkan Kapalı çarşı, “Ayaklı Borsa” ismi ile piyasa üzerinden faaliyet göstermektedir. Kapalı çarşı altın ve döviz alım-satım işlemlerini yapmaktadır. Hatta bazı zamanlarda bankaların da döviz ve altın ihtiyaçlarını gidermek için bu piyasada satıcı veya alıcı kısmında yer aldığı söylenebilir. Bu piyasa üzerinde bireysel olarak döviz alım-satım işlemi yapılması imkansızdır. Kapalı çarşı piyasasında altın ve döviz yapmak için bu ticareti yapan firmalara başvuruda bulunmanız gereklidir.

Günümüzde finansal ihtiyaçların birçoğu kapalı çarşı vasıtasıyla giderilmektedir. Hatta kapalı çarşıda spot ve vadeli piyasa bile yer almaktadır. Türkiye vatandaşlarının birçoğunun döviz alım-satım işlemleri yaptırmak istedikleri zaman uğradıkları ilk yerin Kapalı çarşı olması da tesadüf değildir. Bu çarşıda her bir vatandaşın döviz ihtiyaçlarını karşılayacak miktarlarda para birimi bulunmaktadır. Bu sebeple birçok vatandaş bankalar yerine çarşıyı tercih etmektedir.

Kapalı Çarşıda Döviz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Euro ve Dolar benzeri yabancı ülke para birimleri döviz olarak adlandırılmaktadır. Altın ve diğer madeni paralarda olduğu gibi dövizlerin fiyatları da talep arza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kapalı çarşıda fiyatların yükselmesinin sebebi ülkede bulunan döviz miktarı ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse ülkede yeterli miktarda dolar yoksa, şirket ve vatandaşların dolar ihtiyaçları karşılanmıyorsa ülkede cari açık var demektir. Cari açık olduğu zaman ise Dolar ve Euro`nun fiyatının yükselmesi muhtemeldir. Kısaca iç piyasada döviz değer kazanamaya başlar ve değer kazanmaya başladıkça da fiyat yükselişe geçer.

Kapalı çarşıda döviz fiyatlarının değişimi sadece talebe ve arza bağlı değildir. Aynı zamanda döviz fiyatlarının değişiminde ülkeler arasında gerçekleşen veya devlet içerisinde yaşanan siyasi olayların da büyük ölçüde etkisi bulunmaktadır. Özellikle de ülkelerde yaşanan siyasi gerilimlerin ardından borsa eksilere düşmektedir. Borsanın eksiye düşmesi ise dövizleri olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bu durumda döviz fiyatlarında da düşüşler yaşanır. Bu durum karşılıklı olarak birbirini genellikle etkileyerek devam eder.

takipci33.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here