Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişir?

0
864
blank

 

Yatırımcılar tarafından alım satım yapılan değerlerden biri de hisse senetleridir. Özellikle en çok işlemin yapıldığı piyasalardan iri olan borsa da hisse senedi yatırımları da sıklıkla yapılmaktadır. Hissé senedi alarak ve alınan fiyatın üzerinde bir satış yaparak kâr elde etmeyi amaçlayan yatırımcılar, piyasadaki işlemlerini de bu hisse senetleri fiyatları üzerinden gerçekleştirmektedir. Doğru stratejiler ile hissé senedi alım satımı yapıldığında oldukça kârlı bir yatırım olabilmektedir. Bu sebeple yatırımcıların en çok işlem gerçekleştirdiği değerler arasında yer almaktadır.

Yatırımcılar hisse senedi alım satım yağarken mutlaka fiyatları da takip etmektedir. Bu noktada hisse senetleri fiyatları birçok nedene bağlı olarak yükselebilir ya da düşebilir. Fiyatlarda artış görülüyorsa bu durumda o hisse sénedine olan talep artmaktadır denilebilir. Bunun yanı sıra sayılı olarak bulunan hisse senetlerinin fiyatları da piyasada sayıca fazla olanlara göre yüksektir. Fiyatlara etki eden bir diğer unsur ise o hissenin sahibi olan şirketin performansıdır.

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Yatırımcılar hisse senedi alım satımından kar elde etmek istiyorlarsa mutlaka fiyat takibi yapmalıdır. Bunu yaparken de önemli olan nokta hisse senetlerinin fiyatlarında gerçekleşmesi muhtemel olan artış ve azalışlar olmakla birlikte bu artış ve azalışlara etki eden unsurlar ise şunlardır:

  • Bir şirkete ait hisse senedinin fiyatı artmakta ise bunun nedenlerinden biri o şirketin iyi bir performans ortaya koyması olabilir.
  • Aynı şekilde hissé senedi fiyatlarının artışına etkili olan bir diğer unsur ise ülke ekonomisinin iyileşmesi ve piyasalarda iyi bir etki ortaya koymasıdır.
  • Hisse senedine olan artan talep de fiyat artışını beraberinde getirmektedir.
  • Hisse senetlerinin fiyatında bir azalış varsa bunun nedenlerinden biri de ülke ekonomisinde yaşanılan bir kriz ya da güvensizlik ortamı olabilir.
  • Ayrıca fiyat düşüşüne etki eden bir diğer unsur ise hisse senedine olan talebin azalmasıdır.
  • Şirketin itibar ya da performans kaybı da o şirkete ait hisse senedi fiyatlarını düşüren bir etki ortaya koymaktadır.
  • Hissé senedi fiyatları bunun dışında küresel gelişmelerden, siyasi ortamdan ya da spekülatif yatırımcılara veya daha birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir.
Forex Currency Trading Concept. Financial Markets and Global Economy Concept. United Kingdon Pund, European Euro, American Dollar and Japanese Yen Currency

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here