Euro ve Para Birimi Entegrasyonu

1
423
Euro ve Para Birimi Entegrasyonu

Euro ve Para Birimi Entegrasyonu durumu nedir? Son birkaç yılda döviz piyasasını değiştiren belki de en önemli olaylardan biri; bugün Euro olarak bildiğimiz Avrupa Birliği’nde kullanılacak yeni tek para biriminin bilinmesidir.

Euro, AB ülkelerinin çoğunun ulusal para birimlerinin yerini almıştır. Bu nedenle artık yalnızca iç ticaretlerinde yerel para birimi olarak kullanılmaktadır.

Makalemizde, Avrupa ülkeleri ticaret ve ekonomik faaliyeti teşvik etmek için kendi para birimleri arasındaki dalgalanmaları tekrar tekrar kontrol etmeye çalıştıkça ve sonunda çok sayıda para birimini herkes için tek bir ortak para birimine entegre ederken bu ilginç sürecin nasıl ortaya çıktığını ele alıyor.

Avrupa ülkeleri tarafından kullanılan Bretton Woods sonrası para yılanı sistemi 1977’de hemen hemen başarısız olmuştu. Ancak Avrupa’daki döviz kuru dalgalanmalarını kontrol etme ihtiyacı birçok Batı Avrupa ülkesinde hala canlıydı çünkü istikrarlı döviz kurları bütün için son derece faydalı görülüyordu.

Bu, onların 1979’da para yılanı öncülüne dayanan Avrupa Para Sistemini (EMS) ortaklaşa oluşturmalarına yol açtı.

Euro ve Para Birimi Entegrasyonu

Değiştirme rejimi, sisteme katılan para birimleri arasında nispeten istikrarlı merkezi parite seviyelerini veya değerlerini koruyan bir ERM veya Döviz Kuru Mekanizmasına sahipti. ERM, oranların bu merkezi değerlerin üstünde ve altında %2,25 gibi dar bir aralıkta işlem görmesine izin verdi.

Para Birimi Entegrasyonu

Döviz kurları, merkezi seviyelerinden %2,25’ten fazla farklılık gösterdiğinde; ilgili merkez bankalarının faiz oranlarını ayarlaması ve/veya döviz piyasasına uygun şekilde müdahale etmesi gerekiyordu. Bu süreç, farklı döviz çifti istenen aralığa geri getirilene kadar devam edecekti.

İngiltere’nin İngiliz Sterlini ve İtalyan Lirası; Eylül 1992’de Almanya’nın 1990’daki bütünlüğünden sonra gelen bir spekülasyon dalgasıyla ERM’nin dışında yer aldı.

Ertesi yıl; Fransız Frangı da dahil olmak üzere bir dizi başka para birimi de saldırıya uğradı. Bu, parite seviyeleri değişmeden kalsa da, Ağustos 1993’te ERM’nin ticaret bantlarının nihai olarak %15’e genişlemesine yol açtı. Daha geniş bantlara rağmen, 1995 yılının Mart ayında sistemi bir başka spekülatif kriz daha vurdu.

Euro’nun Yükselişi

Avrupa’nın ERM’nin başarısızlığına resmi çözümü; mümkün olduğu kadar çok ulusun tek bir konsolide para birimi benimsemesiydi. Euro para birimi ilk olarak 1995 yılında Almanya ile beraber gündeme gelmiştir. Ve daha sonra 1 Ocak 1999’da elektronik işlemler için bir muhasebe para birimi olarak tanıtıldı.

blank

Euro’nun değeri başlangıçta; eski ERM’nin parite seviyelerinin belirlenmesinde kullanılan bir sepet para birimi olan Avrupa Para Birimi veya ECU ile eşit olarak belirlenmiştir.

Euro, 2002’nin ilk gününde on iki ülkede resmi olarak kağıt ve madeni para olarak dolaşıma başladı. O zamandan beri 28 AB üye ülkesinden 19’u Euro’yu ulusal para birimi olarak kabul etti. Bu nedenle AB üyesi olmayan iki ülke – Kosova ve Karadağ.

Entegrasyonun Önemi

Avrupa Birliği’nin ulusal para birimi olarak Euro’yu kullanan 19 üyesi; AB içinde Euro bölgesi olarak bilinen tek para birimi alanını oluşturmaktadır.

Eurozone, 1999 yılında aşağıdaki 11 AB üye ülkesi Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya tarafından kurulmuştur.

Yunanistan, 2000 yılında gereksinimleri karşıladıktan kısa bir süre sonra katılmıştır. Ardından 2007’de Slovenya, 2008’de Kıbrıs ve Malta, 2009’da Slovakya, 2011’de Estonya, 2014’te Letonya ve 2015’te Litvanya izledi.

AB mevzuatına göre, tüm AB üye devletlerinin gelecekte bir noktada Euro’yu benimsemeleri gerekmektedir. Ancak, İngiltere ve Danimarka gibi bunu yapmayı reddedenler de olmuştur.

Euro, Yunanistan’ın borç sorunu nedeniyle son yıllarda spekülatif baskı altına girdi. Bununla birlikte, varlığı; benzer bir coğrafi bölgeyi işgal eden çok çeşitli bir ülke grubunun para birimlerini birleştiren etkileyici bir ekonomik deneyi temsil ediyor.

Bu deneyin sonucu, önümüzdeki yıllarda ve daha da önemlisi; Euro’nun hayatta kalıp kalmayacağı sorusunun cevabını göreceğiz.

ERM II Ne Zaman Faaliyete Geçti

ERM II, Euro’nun resmi olarak tanıtıldığı yıl olan 1999’da; herhangi bir nedenle Euro Bölgesi’ne katılamayan veya katılmak istemeyen ülkeler için oluşturulmuştur.

Başlangıçta sadece Yunanistan ve Danimarka para birimlerini içeren bu yeni sistemde; bir para biriminin, Euro’nun değeri tarafından belirlenen merkezi parite oranının üstünde ve altında %15 bandında işlem görmesine izin verilmektedir.

Halihazırda Avrupa Birliği’ne katılan ülkelerin; Euro Bölgesi’nin bir parçası olmak için Euro’ya entegre olmadan önce iki yıl veya daha uzun süre para birimlerinin ERM II’ye katılması gerekmektedir.

1 YORUM

  1. Ortadoğu teknik üniversitesi, öğrencisiyim. Sunduğunuz bu kaynak başka hiç bir Türk internet sitesinde yok. kaynağınız nedir? paylaşımını sağlarsanız öğrencilik hayatımda oldukça rahat edeceğimi düşünüyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here