Euro Kullanımı Nasıl Başladı?

0
576
euro kullanımı

Amerikan dolarından sonra dünya üzerinde en büyük rezerve sahip olan para birimi Euro olmaktadır. Euro kullanımı, 1999 yılında imzalanmış bir anlaşma sonrasında Avrupa Birliği`nin yeni para birimi ilan edilmesiyle başladı. 2002 senesinden günümüze kadar aktif bir şekilde kullanılmaya devam eden para birimi, hala büyük bir rezerv alanına sahip olmaya devam etmektedir.

Dünya üzerinde Avrupa Birliği`ne üye olan birçok ülke geleceğini temin edebilmek adına ortak para birimi kullanmayı tercih etti. Euro`nun tek para birimi olarak kullanılmaya başlaması aynı zamanda Avrupa Birliği ile ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin daha kolay yürütülmesine olanak sağladı.

Euro Kullanımı Nasıl Başladı?

Euro 2002 yılında tüm dünya tarafından kullanılmaya başlamıştır. Fakat para biriminin temeli ilk defa 1995 senesinde yapılan Avrupa Birliği toplantısında atılmıştır. Ayrıca para birimi, Yeni Avrupa sisteminin kurulmasına olanak sundu. Ancak dünyanın birçok ülkesinin kullandığı para birimini İngiltere kabul etmedi. İngiltere Euro yerine kendi para birimi olan Sterlin tercih etti. Bunun başlıca sebebi ise Sterlinin daha güçlü olmasıdır.

1997 yılında 17 Kasım tarihinde ECOFIN (ekonomi devlet üyelerinin ve maliye bakanlarının katılmış olduğu konsey) toplantısı sırasında Euro banknotlarının ve aynı zamanda madeni paraların 1 Ocak 2002 yılı itibari ile tedavüle sokulması kararı alındı. Euro konseyinin kurulması ile beraber Avrupa birliğine üye olan devletler tek para birimi etrafında toplanmaya başladı.

1998 yılında Brüksel`de AB üyeleri bir araya geldi. Bu toplantıda AB üyelerinden hangi ülkelerin Euro para birimine geçiş sağlayacağına karar verildi. Euro para birimine geçiş yapacak olan ülkelerin kullandıkları para birimleri ve sabit kur oranları karşılaştırıldı. Maastricht anlaşması ile beraber kriterlere uyum sağlayan ülkeler Euro para birimine geçiş yapmaya hak kazandı. Ayrıca Maastricht anlaşmasına göre AB üyelerinin her biri ülkeler arasında birbirlerine destekte bulunmalıdır. Euro kullanımına Avusturya, Finlandiya, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İrlanda, Lüksemburg, Portekiz ve İtalya ülkeleri hak kazandı. Artık bu tarihten itibaren Euro Avrupa Birliği`nin resmi para birimi olarak kabul edilmeye başladı.

youtube abone satın al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here