Enflasyon Nedir? Enflasyon Neden Yükselir

0
441
blank

 

Makroekonomik göstergelerden biri olan enflasyon, tanım olarak belirli bir zaman dilimi içerisinde, fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artık olarak ifade edilmektedir. Klasik enflasyon tanımında ayrıca bir mal sepeti içerisindeki ürünlerin fiyatlarında meydana gelen sürekli artış hali de enflasyonu tanımlamaktadır. Bu durumda enflasyon, belirli bir fiyata alınan ürünün fiyatının zaman geçtikçe pahalanması olarak da açıklanabilir. İfade edildiği üzere makroekonomik bir gösterge olan enflasyonun yükselmesi ise birtakım sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Enflasyonun yükselmesine etki eden faktörler bulunmakta olup bu faktörlerden ilki piyasada arz ve talep dengesinin bozulması olarak açıklanmaktadır. Enflasyonun artmasına bu noktada talebin arzdan büyük olduğu durum neden olmaktadır. Bu yükselmeye ayrıca verilen isim talep enflasyonudur. Bunun yanı sıra enflasyon artışına neden olan bir diğer faktör de mal ve hizmet üretiminde kullanılan hammadde ve diğer aracı malların fiyatlarında artış görülmesidir. Bu artışa ise ekonomide maliyet enflasyonu denir. Son olarak ise enflasyonun artışına neden olan faktörlerden bir diğeri ise karşılıksız döviz ve altın girişinde yaşanan artış olarak ifade edilmektedir.

Yüksek Enflasyon ‘un Sonuçları

Ekonomik bir gösterge olarak enflasyon çeşitli mali ve iktisadi politikaların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra vatandaşların alım gücünü etkilemesinden ülkelerin milli gelir seviyesine kadar birçok faktörü etkileyen enflasyon, yüksek olması durumunda birtakım sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ise kısaca şu şekilde açıklanabilir:

  • İlk olarak görülen etki, tüketicilerin alım gücünün zayıflaması, mal ve ürünlere olan taleplerinin azalması şeklindedir.
  • Tüketimin kısılması sonucu ise vatandaşlar paralarını tasarruf yapmaya yöneltmekte ve bunun bir sonucu olarak da bankalardaki mevduat hesaplarında faiz oranı artışı görülmektedir.
  • Ülkedeki paranın alım gücü zayıflamakta, para biriminin uluslararası alanda değeri düşmektedir.
  • Nihai olarak ise tüketimde görülen azalmanın bir sonucu olarak ise milli gelir düşmekte, ekonomik büyüme yavaşlamaktadır.

Sayılan sonuçların yanı sıra enflasyonun dolaylı birtakım etkileri de bulunmakta olup bu etkiler piyasada durgunluk yaşanması, döviz ve altın fiyatlarında artışın görülmesi şeklinde birtakım durumların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Sonuç olarak ise yüksek enflasyon ekonomiyi olumsuz etkilemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here