Emtia Endeksi Nedir?

0
1930
Emtia Endeksi Nedir?

Emtia endeksi nedir? yatırımcılara performanslarını ölçen bir emtia sepetine maruz kalma fırsatı sunar. Endeksler, yatırımcıların vadeli işlemlere doğrudan maruz kalmadan emtialara daha kolay erişmesini sağlar.

Endeksler, hisse senedi endeksi vadeli işlemleriyle aynı şekilde bir borsada işlem görmektedir. Dolayısıyla bu endekslerin değeri, temel alınan emtiaların hareketine göre dalgalanmaktadır. Bileşenler, endeks değerini belirler ve değer, bileşenlere maruz kalma yüzdelerine göre bir endeksten diğerine değişir. Ayrıca ağırlıklandırma biçimlerine göre de farklılık gösterirler; Örneğin bazı indeksler eşit ağırlıklıdır ve diğerleri önceden belirlenen, sabit bir ağırlık şemasına sahiptir.

Rogers International Commodity (RIC) Endeksi’nde değer, 6 ülkede 13 borsada işlem gören, 5 farklı para biriminde işlem gören 38 farklı borsada işlem gören fiziki emtia üzerinde vadeli işlem sözleşmeleri ile takip edilmektedir. NYBOT’ta işlem gören Reuters/Jefferies CRB Endeksi, metallerden tarım ürünlerine kadar 19 farklı emtia türünü içermektedir. S&P GSCI bileşik endeksi, emtia vadeli işlemlerinde kaldıraçsız, yalnızca uzun süreli bir yatırımı temsil ediyor.

Emtia Endeksi Nedir?

Emtia piyasasında tipik işlem yollarından biri, tek bir ürüne odaklanmaktır. Örneğin, bir tüccar altın işlemi yapmayı seçebilir, bu da yalnızca değerli metalin fiyat hareketlerine ve altında yatan güçlere odaklanacakları anlamına gelir. Örneğin metaller gibi bir sektör içinde ticarete girerek kişinin ufkunu genişletmek de mümkündür. Emtia endeksi, bir bütün olarak emtia piyasasına odaklanan daha da geniş bir pakettir.

Emtia endeksi, bir dizi metayı kapsayan ve bir dizi emtianın fiyatını ve getirisini izleyen bir yatırım ölçüsüdür. Çeşitlendirme ilkesine dayanarak, ağırlıklandırma, tek bir emtianın portföye hakim olamayacağı şekildedir. Emtia endeksleri, gömülü emtiaların sayısına ve her bir bileşenin ağırlığına göre farklılık gösterir. Ayrıca, temettü veya faiz elde etmenin aksine, yatırımcı sermaye kazançlarından faydalanacaktır.

Bir Emtia Endeksi Nasıl Çalışır?

Bir emtia endeksi, emtia vadeli işlemlerine yatırım yapmak istemeyen tüccarlara alternatif bir yatırım seçeneği sunarak çalışır. Endeksin genel değeri, entegre varlıklara bağlıdır. Bu, daha yüksek ağırlığa sahip bileşenlerin endeks üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Örneğin, portföyde altın ağırlığı %20 ve soya fasulyesi %5 olabilir. Böyle bir durumda altın fiyatında %2’lik bir artış, soya fasulyesi fiyatındaki %2’lik artışa kıyasla endeks üzerinde daha büyük bir etki yaratacaktır.

Ayrıca, tipik bir emtia endeksinin şeker gibi tarımsal emtialara kıyasla altın gibi değerli metallere ve ham petrol gibi enerji ürünlerine daha fazla ağırlık verdiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, emtiaların fiziksel pazar büyüklüğünün ağırlıklandırma sürecinde rol oynamasıdır.

Ayrıca, kapsanan emtia vadeli işlem sözleşmelerinin bir son kullanma tarihi vardır. Endeksin sürekliliğini kolaylaştırmak için sözleşmeler genellikle devredilir. Bu, son kullanma tarihini önceden belirlenmiş bir tarihe daha da ileri götürmeyi içerir.

Emtia Endeksi Örnekleri

Popüler emtia endekslerinden biri Dow Jones Emtia Endeksi’dir (DJCI). Emtia piyasalarındaki katılımcılar, emtia vadeli işlemlerinin performansını ölçmek için bir araç olarak kullanırlar. Değerli metallerden enerji ürünlerine ve tarımsal emtialara kadar uzanan 28 farklı emtia vadeli işleminin fiyat hareketlerini takip ediyor. Analistlerin ve yatırımcıların emtia piyasalarını analiz etmelerine ek olarak, DJCI, bir yatırımcının endekse bağlı ETN’ler (borsada işlem gören senetler) aracılığıyla emtia fiyatlarını tahmin etmesini sağlar.

blank

Eşit ağırlıklı yapısına dayalı olarak DJCI, likidite ve çeşitlendirmeye odaklanır. Bu nedenle, hiçbir emtia endeksin %15’inden fazlasını oluşturamaz. Ayrıca tek bir sektör portföyün üçte birini (%33) aşamaz. Bu kritere uymak için endeks her yıl yeniden dengelenmektedir.

Bloomberg Emtia Endeksi (BCOM), iyi kurulan bir başka emtia endeksidir. Özellikle, DJCI ile birkaç benzerliği vardır. Örneğin, likidite ve çeşitlendirmeye odaklanır. Ayrıca bir sektör veya emtianın endekse hakim olmamasını sağlayan bir kriteri de var. 23 emtia vadeli işlemlerini takip ettiği için bileşenleri DJCI’ninkinden daha azdır.

Emtia Endeksi Değerlendirmesi

Endeks yeniden dengeleme, endeksteki bireysel temel emtia payının ağırlığının yeniden tanımlanmasını ifade eder. Örneğin, aşağıdaki endeksler, yıllık veya iki yılda bir temel alınan emtiaların ağırlığı açısından periyodik olarak yeniden dengelenir:

  • Emtia Araştırma Bürosu (CRB) Endeksi
  • Goldman Sachs Emtia Endeksi (GSCI)
  • Rogers Hammadde Endeksi (RRMI)
  • Dow Jones-AIG Emtia Endeksi (DJ-AIG).

Forex piyasalarında emtia işlemleri hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruları bu makalenin altına yorumlarınızla belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here