Efektif Döviz Ne Demek?

0
1014
blank
efektif - döviz

 

Efektif üç farklı anlam içermektedir. Bunlardan bir tanesi bankacılıkta nakit para şeklindedir. Diğer anlamı banknot ve metal para olarak geçer ve son anlamı da Merkez Bankası aracılığı ile alım satımı yapılan ve TRY olarak kurları belirlenen döviz olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda efektif banknot şeklinde basılmış tüm yabancı paralara verilen isimdir. Bu kavram sadece nakit yabancı paralar için kullanılmaktadır. Efektif döviz kavramı içinde bono, poliçe, kredi mektubu gibi kıymetli evraklar dahil olmaktadır.

Nominal efektif döviz kuru, Tük lirasının ortalama ağırlıklı değeridir. Diğer ülkelerin para birimine göre Türk parasının değerini ifade eder. Reel efektif döviz kuru ise nominal efektif kurun maliye farklılıkları ile düzenlenmiş halidir. TCMB düzenleme ve uygulamaları açısından değerlendirildiğinde TL nin ortalama ağırlıklı değeri nominal efektif kur, bu kurdaki nispi fiyat etkilerinin dengelenmesi sonucu ortaya çıkan değer reel efektif kur belirlenmiş olur. Bu kura göre döviz piyasası ile işlem sağlanan ekonomi alanlarında alış ve satış işlemleri gerçekleştirilir.

Reel Efektif Döviz Kuru Nasıl Hesaplanır

Nominal efektif döviz kuru ülkedeki otoritelerin müdahaleleri öncesinde o ülke para biriminin döviz karşısındaki değerini ifade eder. Örneğin USD değeri arttığında ülkemizin para birimi değer kaybeder. Yani nominal efektif değerinde düşüş yaşanır. Reel efektif döviz kuru bu değer kaybını elimine etmek için bazı müdahaleler ve değişiklikler yapar. Bu da dövizin asıl kullanım değeridir. İki ülke arasındaki para birimi değer farklarının hesaplanabilmesi için enflasyon oranı kullanılmalıdır.

Reel Kur(R)= Ulusal fiyat düzeyi (P)/ Nominal kur(e)*Yabancı ülke fiyat düzeyi(P*)

Bu hesaplama formülü kullanılarak o dönem için oluşan reel kur ortaya çıkmaktadır. Reel döviz kurunun düşmesi, yabancı ülkeler karşısında ülke para değerinin düşüş yaşaması anlamına gelir. Bu durumda ithalat mallarının alım gücünde de doğru orantılı olarak azalma meydana gelir. Bu durum Reel Değer Kaybı olarak adlandırılmaktadır. Reel döviz kurunun yükselmesi yabancı ülke para birimleri karşısında değer kazanma yani ithalat metalarının alım gücünde artış yaşanması anlamına gelmektedir. Bu durum Reel Değer Artışı olarak adlandırılmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here