Düşen Genişleyen Takoz Formasyonu

0
2401
blank
takoz formasyonu

 

Üçgen formasyonuna benzeyen takoz formasyonu ‘nun kullanılma amacı ücretlerin giderek sıkışmaya başladığını ve daha az genişleyerek hareket ettiğini ifade etmektedir. Birbirine yaklaşmakta olan iki sınır çizgisinin birleşme olmadan ücretin kırılası beklenir. Düşen takoz formasyonunda, ücretleri yükselme trendi olarak yorumlanabilir. Eğer formasyon alçak yönde oluşmakta ise, bu oluşum eğilimin değişeceğini göstermektedir.

Yükselen eğilimde olacağını gösteriyorsa hareketin bu yönde süreceği şeklinde yorumlanabilmektedir. Genişleyen takoz formasyonu düşen takoz formasyonun tam zıttı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu formasyon ücretlerde düşüş eğilimi olacağı şeklinde yorumlanır. Bu formasyon yüksek eğilimde meydana geliyorsa eğilimin değişeceğini göstermektedir.

Düşen yönde meydana geliyorsa kısa bir süre yukarıya doğru ilerleme olacağına fakat eğilimin aşağı yönde olacağını göstermektedir. Takoz formasyonu öteki formasyonlar kadar sık kullanılmamaktadır. Ancak analiz ya da yorum yapılırken dikkate almak gerekmektedir. Yorum ve analizde yatırımcıya fikir veren son derece önemli bir formasyondur.

Takoz Formasyonu Neyi Gösterir?

Takoz formasyonunda ücretler giderek daralmakta olan bir kanal içinde hareket etmektedirler fakat ücretler, üçgen formasyonunda olduğu gibi sivri bir uç oluşturarak kesişmezler. Aynen üçgen formasyonunda bulunduğu gibi artan ve azalan takoz formasyon çeşitleri incelenebilinir. Eğer meydan gelen ücret düzeyi, bir önceki ücret düzeyinden daha alçak bir düzeyi tepe olarak gösteriyorsa, azalan takoz vardır demektir.

Formasyon çalışmaya başladığında, genel olarak takoz yönü ile aynı yönde bir kırılma meydana gelir. Ücret, kanalın alt çizgisini kırar. Bundan sonrasında ise hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Böyle durumlarda satış pozisyonun açılması mantıklı olan işlem stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam zıt bir durumun yaşanması da ihtimal dâhilindedir.

Özetlersek düşen takoz formasyonunda, kanalın yukarı bandı kırılır ve hızlı bir biçimde yükselmeye başlaması da olası bir harekettir. Ücret düzeyi bir önceki ücret düzeyine göre daha geniş bir dip düzeyi test etmekte ise genişleyen takoz formasyonun var olduğunu tespit edebiliriz. Genişleyen takoz formasyonu çalışmasıyla birlikte genellikle yukarıya doğru olan bir kırılma yaşar. Bu durumda ücretler seri bir şekilde artmaya başlar. Bu durumda ise alım pozisyonu açmak mantıklı bir hamledir.

takoz formasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here