Dünyada Ülkeler Arası Alışverişler Neden Dolar ile Yapılır?

0
847
ülkeler arası alışverişler

ABD doları dünya üzerinde bulunan en yaygın para birimi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dünya ticaretinde de sıklıkla tercih edilen para birimidir. Dolar ülkeler arası alışverişler söz konusu olduğunda yaklaşık olarak %60 gibi büyük bir kısmında kullanılmaktadır. Ticaret %20 oranında ise Euro para birimi ile yapılmaktadır.

Ülkeler Arası Alışverişler Neden Dolar ile Yapılmaktadır?

Dünya üzerinde dolar ile alışverişlerin yapılmasının ilk sebebi para biriminin güçlü olmasıdır. Yani para biriminin enflasyona uğraması ya da piyasada kaybolması gibi durumların yaşanması pek mümkün değildir. Güvenilir ve güçlü para birimi olması sebebiyle ülkeler arası alışverişlerde tercih edilmektedir. Ülkeler arasında alışverişlerde kullanım sebeplerinden biri de diğer para birimlerine daha uygun komisyon ücretlerinin olmasıdır. Alışveriş için avantajlı olan para biriminin kullanım oranı artmaktadır. Fakat gelecek zamanlar için doların yerini tutabilecek dijital paralarında olduğunu söylemek gerekir. Dolar bir devlete bağlı olduğu için ne kadar zor görünse bile piyasada değer kaybetmesi mümkündür. Ancak dijital para birimleri hiçbir devlet veya kurum tarafından idare edilmemektedir. Kısaca şu an için alışverişlerde en iyi alternatif olarak dolar ile işlem yapılması uygun görülmektedir. Diğer ülkelerin ekonomi açısında Amerika`dan geri olması sebebiyle Doların hala uzun bir süre boyunca piyasada üst sıralarda yer alacağı tahmin edilmektedir.

Günümüzde dünya üzerinde tahmini olarak 7 trilyon dolar döviz ve 4 trilyon dolar değerinde olan altın rezervi tutulmaktadır. Doların tüm dünyada bu kadar yaygın olmama sebebi ise 1944-1971 yılları arasında geçen Bretton-Woods sistemi olmuştur.

1971 yılında dolar sisteminin çökmesine rağmen dünya ticareti üzerinde büyük bir yer kaplamaya devam etmesi ne kadar güçlü para birimi olduğunu gösterdi. Hatta birçok ülkeler doları rezerv para olarak tutmayı devam etti. Ayrıca ABD`nin güçlü bir ekonomiye sahip olması ve aynı zamanda büyük bir dış ticaretinin olması piyasada güvenilir bir liman sayılmasına olanak sağladı. Artık ABD doları uluslararası piyasa üzerinde güvenilir liman olarak bilinmeye başladı. Altın ise kriz dönemlerinde güvenilir bir emtia olarak bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here