Dünyada Ne Kadar Dolar Var? Doları Hangi Durumlarda Kim Basıyor?

0
2517
blank

 

Dünya üzerinde kullanılan en yaygın kağıt para birimi olan doların piyasa değer oldukça yüksektir. Şu an için dünyada basılı olan ve piyasada dolaşım halinde olan 52 trilyon dolar bulunmaktadır. Bu dolarların 35 trilyon doları 192 farklı ülkenin Merkezi Bankalarının rezervinde saklanmaktadır. Kalan 15 trilyon dolar ise dünyada şirket ve şahıslar tarafından piyasada dönüş yapmaktadır.

Dolar Hangi Durumlarda Kim Tarafından Basılıyor?

Para birimlerinin basılabilmesi için ülkenin Merkezi Bankasının bastığı para değerinde altına sahip olması gereklidir. Ülkelerin sınırsız sayıda istedikleri kadar para basabilmemesinin temel sebebi de hazinede yeterli altın bulunmamasıdır.

Ülkeler birçoğu borçları olduğu zaman veya devletin ekonomisi kötüye doğru ilerlediği zaman para basma ihtiyacı duymaktadır. Fakat para basarak borçların ödenmesi ülkeni çok büyük sıkıntılara da sokabilir. Buna örnek olarak Almanya`nın savaş sebebi ile borçlarını kapatmak için fazla para basmaya kalkıp, ardından büyük enflasyona uğraması gösterilebilir. Yani paranın basılması işleminden önce tüm ekonomik hesaplamaların doğru yapılması gereklidir.

Doların basılmasına ülkenin borçları ve ekonomisi zayıfladığı zamanlar da ihtiyaç duyulmaktadır. ABD darphanesi tarafından basılan dolar piyasada sürekli dönüş yapmaktadır.

1970`li yıllarda Amerika`nın dış ticaret açığı bulunmaktaydı. Ülke halkı üretilenden daha fazla tüketmeye başlamıştı. Devlet ise karşılıklı ticaretlerinden oluşan farklı altın ile kapatmaya çalışıyordu. Altının ülkeden çıkması ile her gün fark daha da büyümekteydi. Bu sebeple o dönemlerin başkanı Richard Nixon tarafından alınan bir karar ile doların karşılığının altın olmadığı kararı alındı. Bundan sonra artık dolar bir borç senedi haline geldi. Bundan sonra ABD karşılık olmadan dolar basmaya başladı ve tüm dış borçlarını ödedi. Amerika Birleşik Devletleri de 1971 yılında kadar hazinesinde bulunduğu altın değerinde para basma işlemine başladı. Ancak aynı yıl içerisinde bu uygulamadan vazgeçti. Amerika 1971 yılından sonra yıllarla karşılıksız para basmaya devam etti.

Günümüzde tüm dünya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu para biriminin karşılığı olmaması oldukça ürkütücü bir durumdur. Ayrıca dolar Amerikan Merkezi Bankası (FED) tarafından basılmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here