Dolar Kuru Neye Göre Yükselir veya Düşer?

0
1226
dolar kuru

Günümüzde yatırımcılar başta olmak üzere birçok kişi döviz kurularının yükseliş ve düşünün ardındaki nedenleri merak etmektedir. Döviz kuru bu noktada bir ülke parasının bir diğer ülke parası karşısındaki konumunu ifade etmektedir. Bu noktada döviz kurlarının para piyasasındaki değişimi bireylerin ilgili para birimini reel olarak talep etmelerine göre şekillenmektedir. Özellikle hangi ara birimine talep çoksa o kur yüksek olacak, aksi durumda ise kur diğer para birimlerine göre değer kaybedecek ve kur da azalacaktır. Bu basit mantık ile işleyen kur piyasasının değişiminde en önemli nokta talepteki artış ya da azalışlardır.

Genel olarak bakıldığında dünyada farklı birçok para birimi bulunmakta olup yatırımcılar, bireyler ya da devletler bu para birimlerini talep ederek işlemler gerçekleştirilir. Bu da en çok talep edilen para biriminin ya da dövizin değerinin artmasına yol açmaktadır. Özellikle ülke içi döviz piyasasında bakıldığında ülkelerin ilgili döviz için de yeterli stoku yoksa bu durumda o dövizin kuru da artış gösterecektir. Az miktarda bulunan bir dövize yatırım yapmak da kârlı olacağından yine talep artacak ve bu doğrultuda kur da artacaktır.

Dolar Kuru Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Dolar kuru, günümüzde birçok ülkenin alışveriş ve ticaret yaşamı olmak üzere kullandığı dövizlerden biridir. Bu noktada dolar kurunun artıp artmamasına etki eden birçok faktör olmakla birlikte genel itibari ile şu şekilde açıklamak mümkündür.

  • Özellikle Amerika başta olmak üzere ülkelerde yaşanan siyasi ve politik olaylar ile stratejik uygulamalar,
  • Ülkeye giren dolar miktarı ya da ülkede bulunan dolar stoku,
  • Doları artmasına bir etki ise yükselen ithalat durumudur.
  • Turizm ve ihracatın azalması da ülkeye giren dolar miktarını arttırmayacağından kur artabilmektedir.
  • İthalata yani dışa bağımlı olan ülkelerde dolar kuru her zaman standart değildir. Bu noktada dalgalı olarak kur değişimi yaşanmaktadır.
  • Dolar kurunun artmasına bir etken de ülkelerin ihracat yapamamasıdır.

Dolar kurunun artma ve azalmasına etki eden önemli unsurlar talep ve stoktur. Buna göre turizm ve ihracat gibi faaliyetlerde döviz stoku artmakta kur azalmaktadır. Bunun yanı sıra ithalat gibi faaliyetler ise dolara talebi arttırmakta olup kur da artmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here