Dolar Kullanan Ülkeler ve Dolar Türleri

0
1315
Dolar Kullanan Ülkeler

Günümüzde ekonomiye yön veren ve çoğu devlet tarafından ortak para birimi olarak kullanılan doların 20’den fazla türü bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin para birimi olarak bilinse bile Amerika bu para birimini kullanmadan çok daha önce icat edilmiş olan bu para birimi farklı devletler tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde çok sayıda ülkenin kullandığı para biriminin ortak adı olarak kullanılmaktadır. Dolar kullanan ülkeler arasında başta gelenleri şu şekildedir. İlk akla gelen ülke olan ABD, daha sonra Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Jamaika, Hong Kong, Yeni Zelanda gibi ülkeler sıralanmaktadır. Bu isimleri çoğaltmak mümkündür. Ayrıca ABD dolarını resmi para birimi olarak kullanan ülkelere örnek olarak, Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Zimbabve sayılabilir.

Makale İçerisindeki Konular

Doların Tarihi

Dolar günümüzde küresel bir para birimi konumuna gelmiştir, bu para biriminin tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Günümüzde Çek Cumhuriyeti toprakları içinde yer almakta olan Bohemya Krallığı’nda doların atası olarak kabul edilmekte olan gümüş sikkeler kullanılmaya başlanmıştı. Kullanılan bu gümüş sikkeler Joachimsthaller adı ile basılmaktaydı. Joachimsthaller ismi çok uzun olduğu ve telaffuzu zor olmasından dolayı günlük hayatta kullanılırken zamanla yerel halk tarafından kelime kısaltılarak Thaller olarak kullanılmaya başlanmıştır. Diğer ülkelerin dillerine çevrilirken farklı isimler alan Thaller kelimesi, Norveççe ve İsveççeye çevrilirken daler, İzlandacaya dalur, İtalyancaya tallero ve İngilizce içinse dolar olarak çevrilmiştir.

İngilizler Kuzey Amerika’da bulunan kolonilerin bağımsızlığını ilan etmeden önce Amerika kıtasını keşfetmiş olan İspanyollar ile anlaşma yapması gerekmiş ve bu anlaşma sonrasında bağımsızlığını elde etmiştir. Fakat bu bağımsızlığın ticaret hayatını olumsuz etkilemesini engellemek amacıyla İspanyolların kullanmakta olduğu para birimi olan doları İngilizlerde kullanmaya başlamıştır.

dolar

Doları para birimi olarak kullanmakta olan birçok ülke bulunmaktadır. 1873 tarihinden önce gümüş olarak basılmakta olan dolar dünyanın birçok ülkesinde kullanıldı. O dönemde ticari hayata İngilizlerin hakim olmasından dolayı 1 dolar yaklaşık 21 pounda tekabül etmekteydi. İlerleyen tarihlerde Almanya gümüş dolar basımını durdurma kararı aldı ve ayrıca Prusya-Fransa Savaşı sonrasında dünyada gümüş fiyatında bir düşüş başladı. Gümüş fiyatının düşmesi üzerine ABD altını fiili olarak standart haline getirmek amacıyla Para Hareketi Yasası çıkardı. ABD altını standart haline getirmek için çalışmalar yaptığı sırada Kanada ve farklı bazı ülkelerde altın standardı kullanılmaktaydı.

Altın standardının kullanılması için yapılan çalışmalar sonrasında Kuzey Amerika’da kullanılan altının değeri, Latin Amerika ve Uzak Doğu’da kullanılan gümüş dolara göre artış gösterdi. 1900’lü tarihlere gelindiğinde ise altın doların değeri gümüş doların değerinin yarısından fazlaya denk geliyordu. İlerleyen tarihlerde Kanada altın standardını terk etmesiyle birlikte Kanada doları, ABD dolarına karşı değer kaybetmeye başladı. Kanada’da kullanılan Bretton Woods sabit döviz kuru sistemi terk edilmiş bunun akabinde Kanada doları, ABD dolarına karşı değer kaybetmesini önlemek için çareler aranmaya başlanmış ve bu arayış devam etmektedir.

Dolar Kullanılan Ülkeler

Dolar terimi bir para birimi olsa bile ortak geçmişe sahip olmamakla birlikte bazı ülkelerde bu terimi para birimlerini ifade etmeleri için kullanmaktadır. Bu terimi kullanan ülkeler çoğunlukla İngiliz Sterlini tarafından onaylanmış bir para sistemine geçmelerinden sonra dolar ismini almıştır. Örnek olarak saymak gerekirse, Avustralya doları, Jamaika doları, Zelanda doları, Fiji doları, Zimbabwe doları gibidir.

Para birimi olarak ABD doları kullanan ülkelere bakmak gerekirse; Porto Riko, El Salvador, Ekvator, Mikronezya Federal Devletleri, Doğu Timor, Palau’dur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here