Dolar Endeksi Nedir Nasıl Hesaplanır?

1
1103
dolar endeksi

Yatırım piyasasında yatırımcıların sıklıkla ismini duydukları dolar endeksi, özellikle dünyada en çok kullanılan para birimi olan doların en çok işlem gören 6 ülkenin yerel parası karşısındaki değerini ölçen bir endekstir. Bu sebeple özellikle yatırımcılar için özel bir nemi bulunmaktadır. Zira yatırımcılar endeksler üzerinden yatırım işlemleri gerçekleştirecekse dünyadan çok işlem gören doların değerini de bilmeler yatırım stratejisi içi gerekmektedir. Dolar endeksi bu doğrultuda DXY kodu ile işlem görmekte olan ve çıkış noktası Bretton Woods Anlaşması’na dayanan bir ölçüdür.

Bretton Woods Anlaşması’nda 44 ülkeye ait para birimleri dolara göre sabitlenmiş ve 1 ons = 35 dolar üzerinden işlemler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu dönüştürme ise daha sonra sabit kur sistemini oluşturmuş ve 1973’te FED doların diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçmek için dolar endeksini uygulamaya koymuştur. Dolar endeksinde yer alan para birimleri ve dolar karşısındaki ağırlıkları ise şu şekildedir. Euro yüzde 57,6, İsviçre frangı yüzde 3,6, İngiliz sterlini yüzde 11,9, İsveç kronu yüzde 4,2, Kanada doları yüzde 9,1 şeklindedir.

Dolar Endeksi Yorumu

Yatırım piyasasında gösterge olarak kullanılan dolar endeksinin farklı çıkarımları bulunmaktadır. Bu noktada dolar endeksinin yorumlanmasında ilk olarak doların bölgesel ve yerel değişimlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu noktada dolarda ortaya çıkan yukarı yönlü hareketlerin endeksi de yükselttiği beklenmekte olduğundan doların altın ya da gümüş gibi diğer değerler ile olan ilişkisinin de ele alınmasında önem vardır. Yorum yapılırken de buna dikkat edilmektedir. Dolar endeksinin düşmesi demek, doların bu 6 para birimi karşısında değerinin azaldığı anlamına gelmektedir. Örneğin enflasyon rakamı açıklandıktan sonra dolar artıyorsa bu durumda endeks de artacaktır.

Bir diğer yorum ise diğer 6 para biriminde yaşanan değişmelere bağlı olarak yaşanacak değişmedir. Buna göre 6 para biriminden biri değer kazanacak olursa bu durumda endeks düşecektir. Örneğin Euro’ya değer kazandıracak olan herhangi bir açıklama sonrasında Euro artarken endeks de düşecek yani doların diğer para birimleri karşısındaki değeri de azalacaktır. Endeks 50.14348112 × Euro/USD^(-0.576) × USD/JPY^(0.136) × GPB/USD^(-0.119) × USD/CAD^(0.091) × USD/SEK^(0.042) × USD/CHF^(0.036) formülü ile hesaplanır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here