Borsada Nasıl Para Kazanırım? Borsada Kazanma

0
359
Borsada nasıl para kazanırım

Birikimlerini yatırım yaparak değerlendiren milyonlarca insan bulunuyor. Borsa da yatırımcıların ilgisini çeken araçlardan bir tanesi. Borsada yüksek miktarda para kazanma herkesin hayali olsa da ancak duygularını kontrol ederek doğru adımları atan kişiler başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. Borsada Nasıl Para Kazanırım? Borsada Kazanma adlı yazımızda, borsadan düzenli para kazanmak isteyen kişilerin uygulaması gereken ipuçları bulunmaktadır.

Borsada işlem yapan herkesin hayali yüksek kazançlar sağlamaktadır. Ancak bu hedef ile yola çıkan kişilerin pek çoğu başarılı sonuçlar elde edemiyor. Yatırım kontrolünü sağlayamayan, duygularını kontrol edemeyen, piyasayı okuyamayan kişiler birikimlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Peki borsada nasıl para kazanırım? sorusunun yanıtı aşağıdaki maddelere önem vermenizde saklı.

Borsada Kazanma Yöntemleri

Borsada para kazanmak ve birikimlerinizi düzenli bir gelire dönüştürmek için aşağıdaki maddeleri önemseyerek takip etmeniz önerilmektedir. Borsa yatırımlarında acemi iseniz tecrübe edinene kadar sabırlı olmalı ve araştırmalarınızı sürdürmelisiniz.

1.Piyasayı öğrenin.

Borsa da dahil olmak üzere tüm yatırım araçlarında başarılı olmanın ilk adımı kullandığınız platformu en ince ayrıntısına kadar öğrenmektir. Borsa hakkında bilginiz yok ise eğitimler alarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Her yatırım platformunun kendine özgü dili, terimleri ve hamleleri bulunur. Borsada atacağınız her adımın bilincindeki olmak için kelimelere odaklanmalı ve yapacağınız hamlelerin doğuracağı sonuçları öngörmelisiniz.

Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen milyonlarca kişi olduğu için, bu alandaki eğitim videolarına, yazılara ve kitaplara ulaşmanız mümkündür. İyi bir eğitim, borsada para kazanma için ilk adımdır.

2.Borsa uygulamaları ile denemeler yapın.

Akıllı telefonların her kişiye ulaşmasından sonra mobil uygulamalar da önem kazanmaya başladı. Borsa hakkında deneyim sahibi olmak için uygulamaları kullanabilirsiniz. Kişilerin borsa hakkında bilgi sahibi olabilmesi, pratik yapabilmesi ve alım satımları uygulayabilmesi için geliştirilen uygulamalar bulunuyor. Sanal para ile yapılan işlemler, kişinin borsanın ilerleyişini öğrenmesi için önem arz ediyor.

3.Yatırım araçları hakkında bilgi edinin.

Borsada yatırım yapacağınız onlarca yatırım aracı bulunuyor. Piyasada güvenilir adımlar atmak için yatırım araçlarını tanımalısınız. Borsa içerisinde vadeli işlemler, bono, tahvil, hisse senetleri gibi çeşitli yatırım alanları vardır. Bu araçlardan birine yoğunlaşabilirsiniz ya da portföy oluşturarak birikiminizi farklı alanlara dağıtabilirsiniz.

4.Analizleri öğrenin ve uygulayın.

Finans piyasasında başarılı sonuçlar almak istiyorsanız yatırım aracının çizeceği fiyat grafiğini analiz etmeniz gerekir. Analiz yapmayı öğrenmeniz zaman alsa da piyasaya adım attığınız ilk günden itibaren kendinizi geliştirebilirsiniz. Piyasa hakkında bir fikrinizin olması, yol haritanızın oluşmasını sağlayacaktır.

5.Piyasayı düzenli olarak takip edin.

Piyasadaki temel amaç, yatırım yaptığınız araçların değer değişimlerinden yararlanarak kazanç sağlamaktır. Amacı başarıyla sonuçlandırmak için piyasayı düzenli şekilde takip etmek gereklidir. Ülke içindeki ve yurt dışındaki olayların yatırımınıza olan etkisini fark etmek, piyasadan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Doğru zamanlama borsada para kazanma için önemli faktörlerden biridir.

6.Psikolojinizi kontrol altında tutun.

Borsada değer grafiği her saniye değişkenlik gösterebilir. Yatırımlarınızdan büyük kazançlar sağlayabileceğiniz gibi zarar da edebilirsiniz. Tüm bu durumlara hazırlıklı olarak sağlam psikolojinizi korumalısınız. Düşüş karşısında panik yapmamalısınız, yükseliş karşısında heyecana kapılmamalısınız.

Yatırımcıların yaşadığı problemlerin başında psikoloji kontrolü gelmektedir. Özellikle yatırımlarınız düşüş yönlü grafik çizdiğinde durumu kontrol altına almak için yapılan riskli işlemler, kontrolün kaybedilmesini sağlar.

7.Yatırımlarınızı çeşitlendirin.

Borsada yapılan en büyük hatalardan birisi, tüm birikimi aynı yatırım üzerinde toplamaktır. Risklerden korunmanın en iyi yolu portföy oluşturmaktır. Portföyünüzün içinde farklı yatırım araçları bulunacağı için araçlardan birinde yaşanabilecek zarar, diğer yatırımdan gelen kazançla eşitlenme fırsatını bulacaktır. Tüm birikiminiz aynı yatırım aracında ise risk oranı daha yüksektir.

8.Tecrübe kazanana kadar küçük adımlarla ilerleyin.

Borsada yatırım yaparken kendinize hamle şansı kazandırmalısınız. Hamle şansını ise küçük adımlar atarak sağlayabilirsiniz. Birikiminizin büyük bir bölümünü kullandığınız takdirde hamle şansınız kısıtlar ve bu riskli bir durumdur. Yatırım miktarınızı bölerek küçük, çeşitli ve güvenilir adımlar atabilirsiniz. Yatırım grafiği düşüşü gösterse de her zaman yapacak bir hamleniz bulunur.

Borsada tecrübe sahibi değilseniz büyük adımlar atmak sizleri zarara uğratabilir. Küçük adımlar atarak hatalarınızdan ders çıkarın ve yeni hamleler ile hatalarınızı telafi etmeyi öğrenin.

9.Ani kararlar vermemek için ara verin.

Borsada para kazanmak için yaptığınız her hamleyi bir tecrübe olarak görmelisiniz. Belirli dönemlerde işlem yapmaya ara vererek dinlenmeli ve daha mantıklı kararlar almalısınız. Bazı yatırım araçlarını yatırım yapmadan takip ederek bilgi sahibi olmalısınız. Borsa ile uğraşmak yorucu ve streslidir.

10.Destek ve direnç noktalarından uzak durun.

Borsadaki en riskli yatırım bölgesi tepe ve dip noktalarıdır. Bu noktalarda alım satım yapmak için pozisyon almak riskli bir hamledir. Tepe noktalarında satın aldığınız yatırımlar düşebilir ya da dip nokta olarak gördüğünüz yatırımlar düşmeye devam edebilir. Bu durumlardan uzak durarak kademeli alım satıma yönelmelisiniz.

11.Herkesten farkınız olmalı.

Çoğunluğun aynı görüşte olması haklı oldukları anlamına gelmez. Kendi farkınızın olduğunu hissederek kendi yorumlamalarınızı hayata geçirmelisiniz. Herkesin yaptığı yatırıma sizin de yatırım yapmanız ya da herkesin sattığı anda sizin de satmanız her zaman ortalama bir standartta gitmenize yol açacaktır. Ancak borsada kazanmanın yolu özgün olmaktır.

12.Başarılı sonuçlar için stratejinizi geliştirin.

Borsa hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra işlem yaparak tecrübe kazanmanız gerekir. Bilgi ve tecrübenin birleşiminden sonra ise kendi tekniğinizi oluşturmak için çaba göstermelisiniz. Her yatırımcının stratejisi farklıdır. Kendinize uygun yatırım stratejisini bulduktan sonra ise borsada düzenli gelir sağlayabilirsiniz.

Borsada nasıl para kazanırım

13.Küçük ayrıntılarda boğulmayın.

Küçük ayrıntılar diye bahsettiğimiz durum, bir yatırım aracına yatırım yapmak için daha fazla düşmesini beklemektir. Yatırım aracının gerçekten yükseleceğine inanıyorsanız kademeli şekilde satın almalar gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım yapmak için daha fazla beklerseniz istediğiniz kazanç miktarını kaçırırsınız.

14.Zarar karşısında sakin ve planlı olun.

Borsada para kazanma için kaybetmemeyi öğrenmelisiniz. Yatırımlarınızın düşüş göstermesi gayet olağan bir durumdur. Zarar durumlarında sakin kalarak öngörülü davranmalı ve durumu dersine çevirmek için yeni hamlelerinizi oynamalısınız.

Zararı telafi etmek adına daha büyük ve riskli hamlelerde bulunmak genellikle zararın boyutunu arttırır. Zarara uğrayan yatırımın üzerinde işlem yapmak için inatlaşmayı bırakın ve yeni pozisyonlar alın.

Borsada Nasıl Para Kazanırım? Borsada Kazanma adlı yazımızda, birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin dikkat ederek uygulaması gereken noktaları aktardık. Finans alanında merak edilen diğer konuları da aktarmaya devam edeceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here