Bayrak Formasyonu Ne Demek?

0
686
blank

 

Bayrak formasyonu teknik analiz için oldukça önemli bir bileşendir. Üçgenler, takozlar ve diğer yaygın teknik analiz yöntemlerinden daha az kullanılmaktadır ancak analistlere göre son derece güvenilir konsolidasyon kalıpları vardır. Bayrak formasyonları piyasalarda sık meydana gelmektedir. Güvenilir bir devam deseni olan bu formasyonlar sonunda trend nadiren ters yönde ilerlemektedir.

Bayrak formasyonu var olan bir trendin aşağı ya da yukarı yönünde devam etmeden bir mola vererek küçük bir konsolidasyonu belirten kısa süreli devam kalıpları olarak tanımlanabilir. Kısaca fiyat var olan trend lehine devam etmeden önce kısa bir toplanma yaşayıp yoluna sonra devam eder.

Bayrak formasyon desenleri genelde keskin ve yüksek hacimde bir ilerleme sonrası meydana gelmektedir. Fiyatlarda keskin yükseliş, olumlu kazanç sürprizleri, yeni ürün lansmanları vb. olumlu olaylara yönelik olumlu piyasa duyguları nedeniyle meydana gelebilir.

Fiyatı yüksek bir işlem hacmiyle beraber oldukça keskin hatta neredeyse dikey bir çizgi halinde yükselmesiyle beraber oluşan desen bayrak formasyonunun direk kısmını meydana getirir. Bu oluşan desen bu nedenle bayrak direği görünümü olarak adlandırılır. Bu hızlı yükselme sonrası bulunduğu pozisyondan karını alarak çıkış yapan az miktardaki yatırımcı bu hızlı yükselişin durmasına ve trendin bir süre durmasına ya da biraz düşmesine yol açar.

Bayrak Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Bayrak formasyonunun bayrak direği olarak adlandırılan kısmı, trendin yönünde hareket gösterirken bayrak kısmı trendin tersi yönünde hafif eğilim ile birbirine paralel iki çizgi arasında gidip gelmektedir. Buradaki önemli nokta fiyatın bu paralel çizgiler içerisindeyken hacmin gittikçe azalıyor olmasıdır. Fiyat bayrak formasyonundan çıkış yapılan noktada ise hacim tekrar yükselmeye başlar.

Bayrak formasyonu önemli fiyat değişimlerinin orta kısımlarında meydana gelir. Önce fiyat hızlı yükselişe geçer sonra duraklayıp tekrar eskisi kadar yükselir. Özetle fiyat formasyondan çıktığında bayrak direği kadar bir yükseliş geçirir. Grafik üzerinde bayrak formasyonu bayrak kısmı olarak adlandırılan birbirine paralel iki çizgi çizilirken fiyatın tam tamına bu çizgilerin içinde gidip gelmesi beklenmemelidir. Fiyatlar alt çizgi ya da üst çizgi üzerinde sarkmalar ya da değişiklikler gösterebilir.

bayrak formasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here