Bankaların Döviz Kuru Farkları Neyden Kaynaklıdır?

0
400
blank
döviz kuru

 

Dünya genelinde birçok ülkenin kendine özel para birimi bulunmaktadır. Paranın icadından bu yana farklı topluluklar kendi para birimlerini kullanmaya başlamıştır. Para değiş tokuşu yapılmasından bu yana da günümüzde döviz olarak adlandırılan olgu önem ve anlam kazandırılmıştır. Başta yatırımcılar, tüketiciler ve devletler olmak üzere para birimlerinin birebirleri karşısındaki değer artış ve azalışlarına dikkat etmektedir. Ekonomik durumlara göre önlem alarak döviz kuru faaliyetlerinde bulunmaktadır.
Döviz kuru ya da döviz kuru piyasasının oluşmasında iki önemli unsur bulunmakta olup bunlardan ilki toptan alım satımın yapıldığı piyasa diğeri de müşterilerin alım satım yaptığı piyasadır. Özellikle bankalar aracılığı ile vatandaşlar yatırımcılar döviz alım satımı yaparak gelir elde etmeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra da bankalar da uluslararası olarak döviz alım satımı yapmaktadır. Bu işlemler de toptan piyasa içerisinde gerçekleşir. Döviz fiyatları hep bir alım satım halinde olduğundan dolayı da döviz stokları döviz kuru farklarının oluşmasında oldukça önemli bir konumda yer alır.

Döviz Kurunu Etkileyen Unsurlar

Hiçbir zaman kapanmayan bir piyasa olan piyasası, 24 saat kıtalar arası işlemlerin devam ettiği bir piyasadır. Bankaların döviz kuru farkı özellikle Türkiye’deki bankalar için, TL’nin diğer ülke paraları karşısındaki değeri başta olmak üzere, siyasi, politik ve diğer pek çok nedene bağlı olarak değişmektedir. Fakat bankaların kur farkını belirlemede bir diğer faktörü ise kapanışta olası bir piyasa dalgalanması sonucunda kendilerini garanti altına almalarını istemeleridir. Bu sebeple de günlük kur farkları bankaların stratejisine göre değişir.

Bankalar genel itibari ile saban 9 ile akşam 5 arası işlem yaptıklarında dolayı piyasaya bu saatler arasında müdahale edebilmekte olup kur farkı arası azdır. Fakat bunun yanı sıra bu işlem saati dışında makas farkını açabilmektedirler. Genel olarak hafta sonu da bankalar çalışmadığından dolayı makas farkı oldukça yüksek olabilmektedir. Bu noktada bankaların bu makas farkını açmasına neden olan en önemli unsur piyasaya müdahale edememeleri ve açılışta bankaların kendi güvenliğini sağlamaları içindir. Piyasada yaşanan ani düşüş ve dalgalanmalar da bu nedene bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here