Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

0
746
blank
ayı piyasası

 

Piyasada ayı eğilimi olduğunda ücretler düşüştedir ve kazanç beklentisi son derece olumsuz demektir. Bu sebeplerden ötürü yatırımcılar kar edemeyeceklerini düşünürler ve yatırım yapmaktan çekinirler. Peki, piyasalarda ayı eğilimi egemenken ne çeşit bir strateji izlenebilinir? Yatırımcıların kafasında özellikle şu iki soru vardır; yatırım yapmaktan kaçınmalı mıyım? Yoksa ücretler alçak seviyede seyrettiği için tersine alım işlemi mi yapmalı mıyım? Ayı piyasasıyla alakalı olarak nasıl bir yol izleneceği hususunda çok fazla yanlış ve hatalı bilgi var. Yapılmakta olan en büyük hatalardan biri ucuz olan her malı uzun süre elinde tutmak için agresif bir biçimde almak olmaktadır. Oysa ayı piyasasında ucuz yatırım avantajı manası çıkartmak son derece yanlıştır.

Ayı piyasasında bulunan hisseler ucuzlamaz fakat değerleri hatalı hesaplanır. Ayı piyasasında aşağıya doğru ücret çöküşlerine ortam yaratır. Pek çok firma için en avantajlı yatırım piyasanın o firma ile ilgili olumsuz görüş sahibi olduğu zamanlarda meydana gelir. Ancak bu fırsatları doğru değerlendirmek çok basit olmamaktadır. Çünkü bu yanlış ücretlendirmeler yükselişe de geçebilirler. Yatırımların önemli bir bölümü ücret olarak alçalmaktadır ve bu alçalma için geçerli pek çok neden bulunmaktadır. Bu yatırımların önemli bir bölümünün değeri sıfırdır.

Ayı Piyasasında Ne Yapılmalı?

Yatırımcılar ayı piyasasında yanlış ücretlendirmelerden hangisinin hangisine denk geldiğini tespit etmelidir. Ayı piyasasındaki en iyi şey her malın geniş bir yelpazede ucuza satılıyor olması değildir. Bu bakış açısı yatırımcıyı iflasa dahi sürükleyebilir.

Ayı piyasasındaki unutulmaması gereken şey; eğer bir mal örneğin %90 civarında bir ucuzlama yaşadıysa, yine aynı mal bir kez daha %90 ucuzlayabilir. Ayı piyasasının dikkat çeken en belirgin özelliği çok az bir verime sahip olmasıdır. Ayı piyasası yatırım yapılacaksa aşırı derecede dikkatli olunmalıdır. Yatırımcılar ayı piyasasını asla ve asla bir indirim avantajı olarak görmemelidir.

İndirime giden mal siz satın altıktan sonra değer daha hızlı aşağı çekilebilinir. Bu yüzden burada satın alma işlemi yapmamak en mantıklısı olacaktır. Bir felaket yaşamak istemiyorsanız ayı piyasasında işlem yapmamak gerçekten en mantıklı hareket olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here