Artan Trend Kanalı

0
523
blank

 

Piyasalarda bulunan bütün fiyat hareketleri toplam talep ve arz miktarına göre oluşmaktadır. Elbette bu fiyat hareketlerinin de belirli bir döngüsü ve yönü mevcuttur. Charles Dow modern anlamda teknik analizin kurucusudur ve piyasa hareketlerinin belirgin bir yönü olduğunu saptayan kişidir. Bu saptamasının ardından da trend kavramını ortaya sürmüştür. Bu teorinin maksadı piyasada bulunan fiyat hareketliliğinin tahmin edilebilmesi ve bu trendin göstermiş olduğu yöne yatırım yapılmasıdır.

Trend kavramından farklı olan trend kanalı ise iki paralel çizgiden meydana gelmektedir. Trend kanalında da trend çizer gibi trend çizgilerinden yardım alarak ücretlerin destek noktaları birleştirilerek meydana gelen trend kanalında iki trend çizgisi birbirlerine paralel uzanmaktadır. Trend kanalı ücretlerin en elverişli değişim koridorunu göstermektedir. Kanal yönü piyasadaki var olan eğilim yönünü göstermek için kullanılmaktadır. Artış eğilimi meydana geldiğinde trend kanalı artan yöne doğru hareket eder. Düşüş eğilimi meydana geldiği zaman ise azalan yöne hareket etmektedir. Trend değişimlerinde herhangi bir değişim yoksa trend kanalı yatay seviyededir.

Artan Trend Kanalının Analizi

Trend kanalında bulunan birbirine paralel iki çizgi, direnç ve destek düzeyi olarak takip edildiği gibi, satış ve alış işlemlerinde de uygun seviyeler tespit edebilmektedir. Ancak trend kanalının sağlıklı bir şekilde yorumlanabilinmesi için uygun bir zamanda incelenmesi lazımdır. Trend kanalının kısa zamanda yapılacak olan yorumlamalarda doğru neticeler beklemek hata olacaktır. Trend kanalından olumlu bir biçimde yararlanabilmek için uzun süreli periyotlarla incelenmesi ve bundan sonra analiz edilmesi gereklidir.

Dirençler ve destekler belirli bir açı ile iletiliyorsa, bu halde direnç ve destek eğilim çizgisi olarak isimlendirilir. Eğilim çizgilerinin mantığı ise direnç çizgileri ve yatak destek çizgileriyle aynıdır. Fakat bu trend çizgileri belirli bir açıyla ilerlemektedir. Yani düz bir çizgide ilerlemezler. Güvenilir ve güçlü seviyelerdeki yüksek eğilimler 45 dereceye benzer bir açı ile ilerlemektedir ve uzun vadelidir. Eğer trend çizgisi 45 derecelik açıya benzer bir açı ile çizilmişse ücret olarak harika bir dengede yol almaktadır. Trend çizgisi aşırı dikse ücretler hızlı bir biçimde yükselmiştir.

blank

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here