Aroon İndikatörleri Ne işe Yarar?

0
832
blank

 

Tushar Change tarafınca geliştirilmiş olan Aroon İndikatörü; pek çok farklı karmaşık formüllerden oluşmaktadır. Yatırımcıların isabetli yatırım yapmalarını sağlamaları bakımından önemli grafik verilerini içeren Aroon İndikatörleri; Aroon down ve Aroon up olarak isimlendirilen grafiklerin birlikte yorumlanmasından oluşmaktadır. Aroon up ile Aroon down göstergelerinin almış olduğu değerlerden hareket ederek pozisyon alan yatırımcılar böylece Aroon İndikatörlerinden yararlanmış olurlar.

İlk olarak 1995 yılı itibariyle geliştirilen Aroon İndikatörleri; fiyat değişimlerinin yorumlanması aşamasında kullanılmaktadır. Herhangi bir fiyat değişimi trendinin bulunup bulunmadığını Aroon İndikatörleri sayesinde öğrenmek mümkün olmaktadır.

Değerlerin yorumlanma aşamasında Aroon up 0 ile 100 arasında değer alan göstergelerden oluşmaktadır. Bu noktada şayet periyot süresince fiyatlar tahmin edilen en yüksek değer miktarına ulaşmışsa 100, yüksek değer miktarına ulaşmamışsa 0 olarak kabul edilecektir. Aroon down göstergesinde fiyatların en düşük değerlere ulaşması söz konusu olmuşsa 100, şayet ulaşmamışsa 0 olarak kabul edilecektir.

Aroon İndikatörleri Nasıl Yorumlanır?

Piyasalarda yer alan Aroon İndikatörleri yatırımcıların nasıl hareket edeceklerini belirlemelerinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu noktada Aroon İndikatörlerinin doğru ve isabetli bir şekilde yorumlanması önem kazanmaktadır. Özellikle Aroon up ve Aroon down göstergelerinin doğru bir şekilde takip edilmesi beraberinde önemli kazanımlar getirmektedir.

Şayet Aroon up göstergesi 100 seviyesine ulaşmışsa bu fiyatlarda yukarı yönde bir hareketin yaşanmasının güçlü bir seçenek olduğunu gösterecektir. Yine Aroon up 70 ile 100 aralığında değer almışsa ve Aroon down göstergesi de 0 ile 30 arasında bir değer almışsa; piyasada fiyatlarda yukarı yönlü bir trendin var olduğu anlamına gelecektir.

Aron İndikatörlerini yorumlarken şayet Aroon down seviyesi 100 olmuşsa; fiyatlarda aşağı yönde bir hareketin oluşacağı güçlü bir olasılıktır. Esasında Aroon down göstergelerinin 100’e yaklaşması piyasalarda fiyatlandırmaların düşüş trendinin bulunduğunu göstermektedir. Düşüş yönünde hareketlenmenin yüksek olduğu dönemlerde Aroon down 70 ile 100 seviyesinde seyrederken; Aroon up ise 0 ile 30 arasında hareket etmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Aroon İndikatörleri şayet yatırımcılar tarafından isabetli bir şekilde yorumlanırsa; karlı bir yatırımın kapılarını sonuna kadar açmaları mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here