Arbitraj Nedir?

2
1116
blank
Arbitraj nedir

 

Arbitraj, herhangi bir malı bir piyasada ucuzdan alarak diğer bir piyasada daha yüksek bir bedelle satılması işlemidir. Arbitraj işlemini yapabilme fırsatı nadiren karşımıza çıkmaktadır. Genellikle aşırı taleplerde veya aşırı arzlarda ücretin olması gereken teorik ücretten farklılaşması halinde arbitraj yapabilme durumu ortaya çıkmaktadır. Kurumların hazırlamış oldukları yazılımlar sayesinde arbitraj durumu meydana geldiğinde bunu tespit edebilmektedirler. Böylece herkesten önce hareket ederek arbitraj olanağı ortadan kalkana dek bu avantajdan yararlanabilirler. Fiyat farkı anlaşılamayacak derecede kısa bir zamanda meydana gelir ve ortadan kalkar. Arbitrajın en temel özelliği risk olmadan şirkete kar sağlamasıdır. Meydana gelen arbitraj fırsatı eğer mevduat faizlerinden ya da devlet tahvilinden daha büyük oranda kazanç sağlamıyorsa maksadına uygun değildir.

Örnek olarak İstanbul’da ABD Doları 2 TL, Ankara da ise 2,10 TL olsun. Burada yatırımcılar hiç risksiz kazanç sağlamak istiyorlarsa İstanbul’dan dolar alıp Ankara’da satmaları lazımdır. Bu işleme teorik olarak iki uçlu arbitraj adı verilmektedir. Arbitraj işlemlerinde yalnızca verdiğimiz örnekteki gibi anında alımın ve satımın piyasalarda gerçekleşmemektedir.

Bu örneğin yanı sıra finansal bir ürünün vadeli işlem ve spot ücretinin arasındaki bir ücretlendirme sorunu varsa burada arbitraj yapılabilinir. Kısacası bir ürünün fiyatı teorik fiyatının altına düşmüşse veya yükselmişse burada arbitraj olanağı var demektir. Arbitraj, çoğu zaman döviz kurlarından yapılmaktadır.

Arbitrajın Avantajları Nelerdir

Arbitrajın Avantajları Nelerdir?

Arbitrajın sağladığı en büyük avantaj kısa bir zaman dilimi içerisinde hiçbir risk olmadan kazanç edebilme fırsatı sunmasıdır. Mali değeri olan bir malın piyasadaki değerinin altına düşmüş olmasıyla arbitraj fırsatı doğmuş olur. Bu çok kısa bir zamanda gerçekleşecek olan bir durumdur. Şirketin geliştirmiş olduğu yazılımlarla bunu fark ederek anında işlem yapması gereklidir. Aksi takdirde arbitraj fırsatı kaçmış olacaktır.

Son dönemlerde arbitrajın popülaritesi giderek artmaktadır. Küreselleşmenin hız kazanası arbitrajın bilinen bir işlem olmasında etkili olmuştur. Arbitraj durumu piyasalarda ender rastlanan bir durumdur. Bu durum açığa çıktığı zaman kısa bir sürede değerlendirilmesi şarttır. Aksi durumda avantaj kaybolmuş olacaktır. Diğer spekülasyonlardan en önemli farkı ise risksiz ve bol kazançlı olmasıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here