Aracı Banka Nedir?

0
2101
blank
Aracı Banka Nedir

 

Aracı banka, yerel bankaların yurt dışında herhangi bir ülkede kendi işlemlerine aracılık etmesi için yetki verdiği bankalardır. Örneğin Türkiye’deki bir bankadan Almanya’ya para gönderilmek istendiğinde bankanın Almanya’daki aracı bankası aracılığı ile bu ödeme yapılır. Sonrasında iki banka kendi içlerinde mahsuplaşır. Hesap aracılığı yanında dış ticaret işlemlerinin yürütülmesi esnasındaki işlemlere de aracı banka yardım etmektedir. Aracı banka hesaplarına nostro hesap adı verilmektedir.

Makale İçerisindeki Konular

 

Yerel bankaların yurtdışındaki bankalar nezdinde oluşturdukları hesaplara nostro hesap adı verilmektedir. Aracı banka hesabı olarak da adlandırılan bu hesaplar dolaşımı yüksek konvertibl paralar için açılmaktadır. Örneğin genel olarak bankaların nostro hesapları incelendiğinde Euro, ABD doları, İsveç kronu, İsviçre Frangı, Rus Rublesi, Avustralya Doları, Kanada Doları, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini gibi dolaşımı yüksek para birimleri için bulunmaktadır.  Bu para birimleri isteğe göre vadeli ya da vadesiz hesaplarda saklanıp kullanılabilmektedir.

Nostro-Hesap-Nedir
Aracı Banka Nedir?

Aracı Banka Masrafları Nedir?

Aracı banka, yerel bir bankanın farklı bir ülkedeki finansal işlemlerine aracılık etmek ve altyapı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu aracılık işlemlerinin karşılığı olarak ise yerel bankaya bir takım masraflar yansımaktadır. Bu masraflar yerel banka tarafından kendi müşterisine gönderilir. Örneğin yurtdışına bir hesaba para gönderildiğinde sizden üç farklı banka farklı isimlerle komisyon kesintisi yapabilmektedir. Birinci olarak yurtdışına para gönderilen hesabın bulunduğu banka swift mesajı kesintisi yapar. İkinci olarak karşı taraf hesabının olduğu banka ödeme için ücret tahsilatı keser. Üçüncü olarak ise işleme aracılık eden aracı banka masraf tahsilatı yapar. Bu masrafa aracı banka masrafı adı verilmektedir.

Bankların yurtdışı aracı banka listesine kendi internet siteleri üzerinden ulaşılabildiği gibi şubelerden de yardım alınabilmektedir. Aracı banka listesi, muhabir banka listesi, nostro hesap listesi ya da correspondent bank liste olarak adlandırılabilen bu listeler ülkeden ülkeye fiyat farkı gösterebilmektedir. Fiyat farkı ve komisyon ücreti kimi zaman düşük ücretlerde bile fazla çıkabilmektedir. Ancak yurtdışına para transferi yapmanın zorluğu ve aracı bankaların güvenilirliği göz önünde bulundurulduğunda bu komisyon ücreti makul bir rakam olarak görülmektedir.

instagram takipçi satın al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here