Altın Yükselir Mi Düşer Mi?

0
712
blank

Altın yükselir mi düşer mi ve altın fiyatları ne olur gibi önemli sorular, Türk yatırımcılarının sık bir şekilde merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Bundan dolayı hemen hemen her gün altın yorumları, yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilir. Altın bu hafta ne olur, altın fiyatları yükselecek mi ya da düşecek mi gibi birçok soruya cevap bulabilmek için bu makalede yer alan güncel altın analizlerini takip edebilirsiniz.

Altın Bu Hafta Ne Olur?

Bu hafta altın ne olur sorusu, yatırımcıların en sık merak ettiği konulardan biridir. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların çok büyük bir kısmı, tamamen bu soruyla ilgileniyor. Ancak bu sorunun cevabı, her yatırımcıyı eşit oranda ilgilendirmiyor.Uzun vadede altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar için haftalık olarak altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlerin fazla bir anlamı olmayacaktır. Bununla birlikte kısa vadede altın yatırımı yapmak isteyenler için bu hafta altın ne olur sorusu büyük önem arz eder. Altın, dün yukarıya doğru tepki verip 1912 desteği üzerine doğru çıkmayı başardı. 1938 direncine kadar da tırmanmaya devam etti. Bugün ise 1923 seviyesi, günün oldukça kritik seviyesi durumundadır. Bu seviyenin üzerinde kaldıkça yukarı doğru çıkma potansiyeli korunuyor olacaktır. Ayrıca, 1923 desteği hiçbir şekilde kırılamazsa 1955, 1961, 1980 ve 2007’ye doğru ani hareketler bile mümkün olabilir.

Ne Zaman Altın Almak Gerekir?

Altını alma zamanıyla alakalı kesin bir şey söyleyebilmek hiçbir şekilde mümkün değildir. Ancak piyasadaki güncel yorumlar ve uzman görüşlere göre Ons altın, dengeli şekilde bile olsa yükselişine devam edecek gibi görünüyor.Özellikle de ekonomik kriz ve savaş gibi süreçlerde piyasalara güven ciddi oranda azalmaktadır. Buna paralel olarak para birimlerine de güven oldukça azalıyor. Bu gibi durumlarda yatırımcılar, altını yüksek oranda güvenli bir yatırım aracı olarak görmektedir. Çünkü devletler tam manasıyla yıkılsa bile altın, her zaman olduğu gibi değerini her durumda korumaya ve sürekli olarak işlem görmeye devam edecektir. Bununla birlikte pandemigibi bütün dünyayı ekonomik bazdaetkileyen bir salgında döneminde de bekleneceği gibi altın fiyatları ciddi oranda yükseldi. Eski sisteme kavuşana kadar büyük oranda altın fiyatları düşmeyecektir.Ayrıca Türk Lirası’nda da olağandışı bir değer kazancı da beklenilmediğinden dolayı ilerleyen günlerde gram altının da yükselmesi bekleniyor.Bu bilgiler doğrultusunda altın ne zaman almak gerekir gibi önemli bir soruya cevap verebilmek için ilk olarak bu alış işlemlerinin vadesine ciddi oranda dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır. Alışlar uzun ya da kısa vadeli olabilir.

Uzun vadeli altın yatırımı planlayan yatırımcılar yukarıda da bahsedildiği gibi daha birincil analiz kıstaslarına odaklanarak planlama yapmaları gerekir. Bu durumda bütün dünyadaki ekonomik düzen, Çin ve ABD’nin son durumu ve tüm bunlara ek olarak Türkiye’deki ekonomik gidişat da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kısa vadeli altın yatırımı planlayanlar ise ekonomik takvimi sürekli olarak takip etmeli ve önemli verilerin de açıklanmasını beklemelidir. Bu verisel tahminlerine göre altın alımı yapılabilir.

Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı Mıdır?

Altın, yükseliş trendindeoldu zaman altını bozdurmak hiçbir şekilde mantıklı olmayacaktır. Bununla birlikte altın ile alakalı düşüş ya da yükseliş analizleri, uzman yorumcular takip edilerek yapılmalıdır.Altın bozdurma hususunda küçük çaplı yatırımcıların çoğu tam manasıyla günlük haberlere bağlı kalmakta ve piyasadaki algılara göre hareket etmektedir. Bu düşünce, her durumda işe yaramayacaktır. Altın fiyatları, heyecan yaratan haberlere göre artmaz ya da düşmez. Bundan dolayı dayatırımcılar, günlük olarak haberleri takip etmekten ziyade altın ile alakalı temel analiz kıstaslarını bilmeli ve esas olarak bu kıstasları takip etmelidirler.

Gram Altın ve Ons Altın Fiyatları Neden Farklıdır?

Dünya genelinde altın fiyatları, ons altın bazında değerlendirilir ve buna göre takip edilir. 1 ons altın, 31,10 gram altına denk gelir. Bundan dolayı daons altın fiyatları için ayrı, gram altın fiyatları için de ayrı analiz çıkarmak gereklidir. Ons altın fiyatı XAU/ USD ile gösterilmektedir. AU, altının simgesidir ve X ise kıymetli metalleri göstermek için kullanılır. Ons altın fiyatlarını Dolar karşısında göstermek için ise XAUUSD simgesi kullanılır.Gram altın, TL fiyatları üzerinden takip edilir. Ons altın, gram altına çevrildiği için GAU simgesiyle gösterilir. TL değerine karşı hesaplandığı zaman ise GAUTRY simgesi ile gösterilir. En popüler olan gram altın gösteriş şekli bu olsa da bazı durumlarda XAUTRYG simgesi de tercih edilebilir. Her iki kullanım da doğrudur.

Rusya’nın Koronavirüs Aşısı Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Rusya tarafından koronavirüs aşısına dair yapılan açıklamaların ardından yatırımcılar, koronavirüs aşısı altın fiyatlarını etkiler mi araştırmasına yöneldi. Koronavirüs aşısının bulunmasıyla beraber pandemi sürecinin ikinci dalgasının endişesinin yüksek oranda azalacağını düşünmeye başlayan uzmanlar, teşvik kaynaklarının da azalmasıyla birlikte altın fiyatlarının tam manasıyla kontrol altına alınacağını düşünmeye başladılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here