Altın Standardı Sistemi Nedir?

0
717
blank

 

Para değerinin belirli ağırlıktaki altın değerine bağlı olduğu para sistemine altın standardı ya da altın standardı sistemi adı verilmektedir. 19. Yüzyıl başlarından sonra yaklaşık yüz sene kadar kullanılan sistem günümüzde kullanılmamaktadır. İlk kez İngiltere’de 1821 senesinde uygulanmaya başlanan daha sonra ise Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulamaya konan altın standardı sisteminde 1 Ons altının değer 35 ABD doları olarak sayılmaktaydı. Amerika Birleşik Devletleri 1971 senesinde son olarak bu sistemi uygulamayı bıraktı ve dünya genelinde altın standardı sistemi kullanan ülke kalmadı.

Günümüzde ABD de dahil tüm ülkelerde para “yalnızca değiş tokuş için kullanılan, kendi başına değersiz olan bir nesne” olarak tanımlanmaktadır. Paranın değeri arz talep ve ekonomide ürünlere olan taleple ölçülmektedir. Altın ya da gümüş gibi tüm değerli varlıkların ve hizmet fiyatlarının piyasa etmenleri ile dalgalanmasına izin verilmektedir.

Altın Standardı Sistemi Avantajları ve Dezavantajları

Altın standardının en avantajlı ve öne çıkan özelliği enflasyonu düşük seyirde tutmasıdır. Enflasyon dört parametreye bağlıdır. Bunlar; para arzı, ürün arzı, para talebi ve ürün talebidir. Altın arzı ciddi oranda değişmezse para arzı da sabit kalacak ve altın standardı sisteminde olan bir ülkenin gereksiz para basmasını önleyecektir. Altın standardı sistemi ayrıca para biriminin uluslararası piyasadaki konumunu da değiştirmektedir. Geniş altın standardı kullanımı sabit döviz kurları oluşturacak ve tüm dünyada, tüm ülkelerde bu birim kullanılırsa tüm para birimleri altına göre pozisyon alacaktır.

Altın standardı sisteminin en büyük riski ve dezavantajı ise stabilitedir. Ülkelerin durumundan etkilenmeyecek olan döviz oranları büyük sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle altın standardı sistemini uygulayan ülkelerde yaşanan ekonomik şoklar daha ağır ve vurucu geçmektedir. Bu şoklara savunmasız girildiği için kısa vadede ürünlerin fiyatları ciddi şekilde uçucudur. Ayrıca altın standardı sistemi hükümetlerin para politikası konusunda takdir yetkilerini sınırlandırdığından bu sistemi kullanan ekonomiler parasal ya da gerçek şokları karşılamada, yönetmede başarısız olurlar. Kısacası günümüzde altın standardı sisteminin kullanılması oldukça uzak bir ihtimal gibi görünmekte olup aktif olarak kullanılmakta olan kaydi para sistemine devam edilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here