Altın Hesabı Açabileceğiniz Bankalar

0
639
blank

 

Altın üzerinden yatırım yapmak isteyen yatırımcılar altın hesabı aracılığı ile yatırım işlemini gerçekleştirmiş olmaktadır. Bu noktada Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar arasında altın hesabı açma olanağı sunan bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar Garanti Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası olarak yer almaktadır. Farklı bankaların sunduğu altın hesabı kapsamında faiz oranı ile kâr getirisi elde etmek mümkün olmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu altın hesapları vadeli ya da vadesiz olma durumuna göre değişmektedir.

Vadesiz altın hesabı gram olarak altın alım satımı yapmak isteyen yatırımcılar için ideal olmakla birlikte fiziki olarak altın alım satımı gerçekleştirilmektedir. Satış yapıldıktan sonra altın miktarı kadar para hesaba virman olarak aktarılır. Ek maliyeti bulunmamaktadır. Vadeli altın hesabında ise TL ya da döviz cinsinden belirli bir faiz oranı üzerinden kazanç elde edilmektedir.

Bankaların Altın Hesabı

Türkiye’de altın hesabı açılabilen bankalar müşterilerine farklı olanaklar sunmakta olup bu olanakları şu şekilde ifade etmek mümkündür.

  • Garanti bankası bünyesinde hem vadeli hem de vadesiz altın hesabı bunun yanı sıra birikimli altın hesabı seçenekleri bulunmaktadır. Vadeli altın hesabında alt limit 50 gram altın olarak belirlenmiş olup yüzde 2,5 oranında faiz getirisi bulunmaktadır.
  • Yapı Kredi altın hesabında sadece vadesiz altın hesabı yer almakta olup gramaj sorun olmamaktadır. En az 1 TL’yi karşılayan gram üzerinden alım ve satım yapılmaktadır. Alım ve satımlar havale, kredi kartı gibi yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir.
  • Ziraat Bankası altın hesabında vadeli altın mevduat, biriken vadesiz altın mevduat, altın vakti, vadesiz altın mevduat olmak üzere 4 farklı altın hesabı vardır. Vadeli altın hesabında açılış 10 gr olup yüzde 15 vergi stopajı uygulanır.
  • Akbank’ta sadece vadeli altın hesabı bulunmakta olup en az işlem tutarı 0,01 gram olarak yer almaktadır
  • Kuveyt Türk altın hesabında altın cari, ziynet altın katılma, birikimli altın katılma, altına altın katılma, altın birikim hesabı olarak 5 altın hesabı vardır.
  • İş Bankası altın hesabında vadeli ve vadesiz olmak üzere 2 hesap açılabilmektedir.
  • Vakıfbank’ta ise altın çağı hesabı olup faizsiz bir yatırım hesabıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here